Kulisy prac nad soundtrackiem do „Czarnej Pantery”

Na płycie premierowe utwory m.in. Kendricka Lamara, Vince'a Staplesa czy Schoolboya Q.


2018.02.07

opublikował:

Kulisy prac nad soundtrackiem do „Czarnej Pantery”

foto: mat. pras.

W przyszłym tygodniu, 14 lutego, polską premierę będzie mieć nowy film Marvel Studios – „Czarna Pantera”. W rozmowie z NPR, reżyser filmu, Ryan Coogler, opowiedział między innymi o ścieżce dźwiękowej towarzyszącej obrazowi. Jej kuratorami i producentami są Kendrick Lamar i szef TDE Anthony „Top Dawg” Tiffith.

Jestem olbrzymim fanem Kendricka od czasu, kiedy po raz pierwszy usłyszałem jego mixtapy i od dawna próbowałem się z nim skontaktować – mówi Coogler. – W końcu nawiązałem kontakt z Anthonym Tiffithem (Top Dawgiem), który prowadzi jego label i spotkałem się z nim i Kendrickiem, by pogadać, jak wiele znaczy dla mnie jego muzyka. On z kolei mówił o moich filmach, które widział i uznaliśmy, że jeśli pojawi się okazja, powinniśmy połączyć siły i pracować razem.

Szansa pojawiła się, gdy Lamar zakończył pracę nad albumem „DAMN.”, a Coogler nakręcił dużą część „Czarnej Pantery”. – Spotkaliśmy się i znowu rozmawialiśmy. Przyznam Marvelowi, że naprawdę poparli ideę nagrywania z (Lamarem). Na początku (Kendrick) miał tylko nagrać kilka piosenek, ale potem zobaczył fragmenty filmu i zanim się obejrzałem, zarezerwował studio i poszedł na całość.

Autorem muzyki filmowej do „Czarnej Pantery” jest stały współpracownik Cooglera, Ludwig Göransson, który może być Wam znany jako współautor „Redbone” Childisha Gambino. Według reżysera, soundtrack autorstwa Lamara i TDE jest idealny. – Czapki z głów przed nim i jego producentami – są tam naprawdę znakomite piosenki. Czapki z głów przed Sounwavem, który jest producentem, a także Ludwigiem, który skomponował muzykę tak, żeby włączyć fragmenty niektórych z tych piosenek we wcześniej stworzone nagrania orkiestrowe – mówi reżyser dodając: – Stary, nie mogę się doczekać, aż ludzie usłyszą muzykę na tym albumie.

Według Sounwave’a, Kendrick zaczął przygotowywać muzykę do filmu w sierpniu, podczas trasy koncertowej. – Podczas The DAMN. Tour prawdopodobnie powstało jakieś 50$% – produkcja, refreny, pomysły – mówi producent. – Po zakończeniu tournee mogliśmy przekształcić te pomysły i odezwać się do ludzi, których cenimy, jakby przybić na tym pieczątkę. Te dwa miesiące na trasie były jednak najbardziej witalne, jeśli chodzi o proces twórczy.

Na ścieżce dźwiękowej „Czarnej Pantery” oprócz Kendricka Lamara znajdują się także m.in. SZA, Schoolboy Q, 2 Chainz, Khalid, Vince Staples, Jorja Smith, Ab-Soul, Anderson .Paak, James Blake, Zacari, Jay Rock, Future i The Weeknd. Album ukaże się 9 lutego.

Polecane