Legenda serbskiego rocka w Polsce


2013.03.15

opublikował:

Legenda serbskiego rocka w Polsce

19 kwietnia na jedynym koncercie w Polsce wystąpi legenda serbskiego rocka, Momčilo Bajagić, znany wszystkim jako Bajaga i Instruktori. Utwory Bajagi i Instruktori za sprawą Krzysztofa Krawczyka, Maćka Maleńczuka czy Olafa Deriglasoffa zna cała Polska. „Mój przyjacielu” czy „Ostatnia nocka” (w oryginale: „Moji drugovi” i „Verujem, ne verujem”) stały się w naszym kraju prawdziwymi hitami.

W swojej karierze muzycznej zespół Bajaga i Instruktori sprzedał ponad 5 milionów płyt. Grupa koncertowała na 5 kontynentach świata. Odwiedziła prawie wszystkie państwa w Europie, by w końcu pojawić się w kraju nad Wisłą. W Polsce Bajaga miał już akcenty swojej twórczości. W 2001 roku na płycie Yugoton ukazała się jego piosenka „442 do Beograda”, z polskim tekstem „Falochron”, którą zaśpiewał Olaf Deriglasoff. Również w 2001 r. Krzysztof Krawczyk zaśpiewał piosenkę Bajagi „Moji drugovi” z nowym polskim tekstem pod tytułem „Mój przyjacielu”. Piosenka ta promowała i była jednym z większych hitów na bardzo dobrze odebranej w Polsce płycie stworzonej przez Krzysztofa Krawczyka i Gorana Bregovicia „Daj mi drugie życie” („Mój przyjacielu” jest w Polsce błędnie uważana za kompozycję Gorana Bregovicia). Ostatnim akcentem zespołu w Polsce jest płyta „Yugopolis 2” z 2011 roku, na której Maciej Maleńczuk zaśpiewał piosenkę Bajagi „Ostatnia nocka” będącą polską wersją utworu „Verujem, ne verujem”.

Koncert Bajaga i Instruktori odbędzie się 19 kwietnia w warszawskim klubie Proxima. 

Bajaga i Instruktori to serbski zespół rockowy założony w 1984 roku w Belgradzie przez kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę Momčilo Bajagicia „Bajagę”. Piosenkarz od 1979 do 1984 roku był członkiem grupy rockowej Riblja Čorba. W ówczesnej Jugosławii zespół szybko odniósł sukces. Jednakże w 1984 r. Bajaga postanowił nagrać swój debiutancki album. Jego płyta „Pozitivna geografia” okazała się hitem. Niedługo potem Bajaga opuścił zespół Riblja Čorba i 1985 r. postanowił razem z zespołem Instruktori nagrać album „Sa druge strane jastruka”. Płyta podobnie jak solowy album okazała się sukcesem. Po kolejnych wydanych albumach w 1986 r. „Prodavnica tajni” i w 1989 r. „Neka svemir čuje nemir”, czytelnicy gazety „Rock” wybierają Bajagę osobowością roku a po wydaniu płyty „Prodavnica tajni” artysta został ogłoszony jugosłowiańskim Paulem McCartney’em. W latach 90-tych w trakcie rozpadu Jugosławii Bajaga i Instruktori pozostała na scenie muzycznej. W 1991 r. zespół wydał album „Četiri godišnja doba”, w 1993 album „Muzika na struju” i w 1997 „Od bizuterije do milibara”. Najnowszy singiel Bajagi i Instruktori „Daljina, dim i prašina” z 2012 r. jest obecnie najpopularniejszym utworem serbskich list przebojów.

BILETY: 85 zł w przedsprzedaży, 95 zł w dniu koncertu

Polecane

Share This