Maciej Stuhr niespodziewanym gościem na koncercie Stinga. Aktor tłumaczy apel gwiazdora w obronie demokracji: “Wojna w Ukrainie to absurd zbudowany na kłamstwie”


2022.08.01

opublikował:

Maciej Stuhr niespodziewanym gościem na koncercie Stinga. Aktor tłumaczy apel gwiazdora w obronie demokracji: “Wojna w Ukrainie to absurd zbudowany na kłamstwie”

Foto: nstagram.com/maciej_stuhr

30 lipca Sting zagrał na wyprzedanym do ostatniego miejsca PGE Narodowym. Podczas koncertu, poza zagraniem swoich największych przebojów, muzyk przeczytał apel w obronie demokracji. W tłumaczeniu manifestu gwiazdora wspar Maciej Stuhr.

– Demokracja została zaatakowana w każdym kraju na świecie. Jeśli nie będziemy jej bronić, stracimy ją na zawsze. Demokracja to bałagan, demokracja to frustracja, bywa nieskuteczna, wymaga ciągłej uwagi, naprawy ale wciąż warto o nią walczyć. Bo alternatywa dla demokracji to koszmar, alternatywa dla prawdziwej demokracji to więzienie umysłu. Alternatywa dla demokracji to przemoc, opresje, zniewolenie i milczenie. Ta alternatywa nazywa się tyrania, a każda tyrania oparta jest na kłamstwie. Im większa tyrania tym większe kłamstwo. Tyran kłamie swojemu narodowi, kłamie światy, a przede wszystkim okłamuje samego siebie. Jeśli nie zgadzasz się z tyranem ryzykujesz więzieniem, a nawet śmiercią. A jednak to właśnie musimy zrobić, musimy podjąć to ryzyko i bronić naszego prawa, by mówić prawdę. Nasz umysł musi pozostać wolny, musimy bronić wolności, by być sobą – w naszych umysłach i ciałach. Wojna w Ukrainie to absurd zbudowany na kłamstwie. Jeśli przełkniemy to kłamstwo, ono nas zje. Ale kłamstwo panicznie boi się prawdy. Prawda musi zostać usłyszana. I nie możemy przegrać tej batalii – powiedział ze sceny Sting. Zaraz potem wykonał utwór “Fragile”.

Polecane

Share This