Mariza w Polsce


2009.12.18

opublikował:

Mariza w Polsce

Fado to narodowy skarb Portugalii, styl muzyczny porównywany z argentyńskim tangiem i hiszpańskim flamenco. Podobnie jak one, fado najczęściej opowiada o ludzkich uczuciach i emocjach. Fado jest muzyką pełną pasji, smutku, zazdrości i żalu. Wśród swoich „muzycznych kuzynów” wyróżnia ją ładunek poezji i tajemnicy oraz zdolność łączenia przeciwnych stanów emocjonalnych – ogromnego bólu, wielkiej radości, okrucieństwa życia z intensywnością miłości.

 

Dziś fado zna cały świat, ale to właśnie charyzmie i sukcesom Marizy fado zawdzięcza awans do rangi wielkiej sztuki estradowej. Międzynarodową sławę tego stylu zapoczątkował pamiętny film „Lisbon Story” w reżyserii Wima Wendersa. Wspólne nagranie i występ Marizy i Stinga w nagraniu „A Thousend Years”, oficjalnego hymnu Igrzysk Olimpijskich w Atlancie, był także ważnym etapem kreacji mody na portugalskie rytmy we współczesnej muzyce popularnej.

 

Mariza urodziła się dla śpiewu, a jej kariera to pasmo sukcesów. Od początku porównywana była do boskiej Amalii Rodriguez (najsłynniejszej wykonawczyni fado w historii). Natychmiast po zdobyciu uznania we własnym kraju przyszły sukcesy światowe. Płyty artystki sprzedają się znakomicie, zdobywają prestiżowe nagrody, a niezwykłe koncerty umacniają pozycję wielkiej gwiazdy. Koncertowała w najbardziej prestiżowych salach na całym świecie, m.in. Carnegie Hall (Nowy Jork), Sydney Opera, Royal Albert Hall (Londyn), Alte Oper (Frankfurt), Theatro Grec (Barcelona), Moscow House of Music.

Ostatni album Marizy nosi tytuł „Terra” („Ziemia”). Artystce towarzyszy na nim plejada sław – na gitarze portugalskiej Dominic Miller (od 20 lat naczelny gitarzysta i prawa ręka Stinga), trzech pianistów – Brazylijczyk Ivan Lins i Kubańczycy Chucho Valdes i Ivan „Melon” Lewis, a także hiszpański perkusjonista Pirana (ulubiony perkusista Paco De Lucii). Głos Marizy w kilku piosenkach idealnie uzupełnia się z głosami zaproszonych wokalistów – pochodzącego z Wysp Zielonego Przylądka Tito Parisa oraz afrolatynoskiej Conchy Buiki. Za produkcję płyty odpowiada Javier Limón (gra również na gitarze), najbardziej rozchwytywany producent flamenco na świecie. Muzyka zawarta na „Terra” to mieszanka takich stylów jak morna, flamenco, jazz i folk, ale bez wątpienia brzmiąca bardzo portugalsko…

www.mariza.com

Mariza

Warszawa, Sala Kongresowa,

31 maja 2010, godz. 19.00

 

Bilet na koncert: ticketonline.com, ticketpro.com, eventim.pl

Tagi


Polecane

Share This