Michael Jackson o Michaelu Jacksonie


2009.10.08

opublikował:

Michael Jackson o Michaelu Jacksonie

Od wczoraj w księgarniach dostępne wznowienie autobiografii Michaela Jacksona – „Moonwalk – Jedyna Autobiografia”.

Moonwalk to jedyna pozycja na rynku napisana przez samego artystę! Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1988 roku, po pojawieniu się na rynku albumu Bad. Obecne wydanie to wersja uzupełniona m.in. o prywatne zdjęcia Michaela i osobiste wspomnienia Berry Gordiego – założyciela Motown.

Historia powstania Moonwalk

Pierwszy manuskrypt książki został napisany przez Roberta Hiburna, który jednak nie został przyjęty przez wydawcę Doubleday, gdyż jak twierdzono, brakowało jej „soczystych fragmentów”. Drugi manuskrypt został spisany przez Stephena Daviesa, który to następnie został poddany znacznym zmianom już przez samego artystę. Ostatecznie Michael Jackson podjął decyzję o napisaniu książki osobiście. Pewną pomoc uzyskał od redaktorki z wydawnictwa Doubleday Shaye Areheart, natomiast Jacqueline Kennedy Onassis przeprowadziła redakcję książki, a także przygotowała krótki wstęp. Ze względu na publiczne zainteresowanie Michaelem Jacksonem, Moonwalk był przygotowywany w ścisłej tajemnicy. Krewni pracowników Wydawnictwa Doubleday byli zatrudniani jako kurierzy, którzy dostarczali fragmenty książki z siedziby biura na Manhattanie do drukarni w Fairfield w Pensylwanii. W samej już drukarni, książce nadano kryptonim „Neil Armstrong”, po pierwszym człowieku, która spacerował po Księżycu.

Skąd tytuł

Tytuł książki Moonwalk został zaczerpnięty z charakterystycznego stylu tanecznego Michaela Jacksona tzw. „księżycowego chodu” – zwanego właśnie „moonwalk”. Chód ten stwarza wrażenie, iż tancerz porusza się naprzód, gdy w istocie przesuwa się w przeciwnym kierunku. Ten styl taneczny zyskał ogromną popularność po tym, jak został zaprezentowany przez Jacksona w 1983 roku w programie telewizyjnym Motown 25: Yesterday, Today, Forever. Od tego momentu stał się najbardziej charakterystycznym stylem tanecznym na świecie i jednocześnie znakiem firmowym Michaela Jacksona.

Co zawiera książka

Aktualne, wznowione wydanie, w stosunku do oryginału z 1988 roku, zostało wzbogacone o nowy, dodatkowy wstęp napisany przez Berry Gordiego założyciela Motown – wytwórni muzycznej. Nowością jest także posłowie przygotowane przez Shaye Areheart – redaktorkę z wydawnictwa Doubleday, które w 1988 wydało Moonwalk.

W swojej autobiografii Michael Jackson dzieli się bardzo osobistymi odczuciami na temat swojego prywatnego, jak i publicznego życia; mówi o swoim dzieciństwie, jego cieniach i blaskach. Otwiera się przed czytelnikiem ze swoim poczuciem samotności, pomimo otaczającej go sławy, mówi o swojej pierwszej miłości, operacjach plastycznych, o swojej wyjątkowej karierze, a także o dziwnych pomówieniach, które krążyły na jego temat. Snuje także wspomnienia o swoich sławnych przyjaciołach, takich jak: Diana Ross, Berry Gordy, Quincy Jones, Paul McCartney, Fred Astaire, Marlon Brando i Katharine Hepburn. Książka zilustrowana jest wyjątkowymi fotografiami z rodzinnych albumów Jacksonów, a także zdjęciami z osobistych archiwów Michaela. „Moonwalk – Jedyna Autobiografia” zawiera także rysunek przygotowany przez samego Michaela specjalnie do tej książki. „Moonwalk – Jedyna Autobiografia” to niesamowita podróż do głębi serca i duszy tego artysty.

Szczegóły publikacji:

– od 7 października 2009 r. w sieci księgarń Empik,

– od 14 października 2009 r. w pozostałych księgarniach

– Cena: 29,90 zł

– Liczba stron: 302

Polecane

Share This