Moby: „Brakuje mi prostoty i wrażliwości, jaką można uzyskać w muzyce akustycznej lub klasycznej”


2021.03.27

opublikował:

Moby: „Brakuje mi prostoty i wrażliwości, jaką można uzyskać w muzyce akustycznej lub klasycznej”

Reinterpretacja utworów z jego trwającej trzy dekady kariery muzycznej z udziałem gości specjalnych: Krisa Kristoffersona, Gregory’ego Portera + Amythst Kiah, Skylar Grey, Marka Lanegana i innych.

Moby, zapowiada swój nowy album, „Reprise”, który ukaże się 28 maja nakładem Deutsche Grammophon. Na „Reprise” Moby powraca do najważniejszych momentów swojej 30-letniej kariery i przedstawia je na nowo. Wraz z Budapest Art Orchestra, Moby opracował niektóre ze swoich najbardziej rozpoznawalnych klasyków i przebojów w świeżych aranżacjach na orkiestrę i instrumenty akustyczne. Do Moby’ego dołącza również znakomity line-up artystów z całego muzycznego spektrum, w tym Alice Skye, Amythyst Kiah, Apollo Jane, Darlingside, Gregory Porter, Jim James, Kris Kristofferson, Luna Li, Mark Lanegan, Mindy Jones, Nataly Dawn, Skylar Grey i Vikingur Ólafsson.

Moby udostępnił pierwszy utwór z albumu, „Porcelain”, z udziałem Jima Jamesa (My Morning Jacket).

„Reprise” zawiera najważniejsze utwory Moby’ego, wśród nich przełomowy taneczny „Go”, „Extreme Ways” (znany z serii thrillerów akcji opartych na postaci Jasona Bourne’a), „Natural Blues” czy „Why Does My Heart Feel So Bad?”. Niektóre z nowych wersji są oszczędniejsze i wolniejsze, podczas gdy inne wykorzystują cały potencjał, jaki może zaoferować orkiestra. Po trzech dekadach swojej kariery, „Reprise” jest w mniejszym stopniu płytą w rodzaju greatest hits, a bardziej okazją do refleksji nad sposobem, w jaki sztuka może z czasem dostosować się do różnych okoliczności i kontekstów.

Przepraszam, jeśli to, co powiem, jest oczywiste, ale dla mnie głównym celem muzyki jest przekazywanie emocji. Dzielenie się jakimś aspektem ludzkiego istnienia z kimś, kto tej muzyki słucha – stwierdza Moby. Dlaczego zdecydował się włączyć do nagrania orkiestrę? – Brakuje mi prostoty i wrażliwości, jaką można uzyskać w muzyce akustycznej lub klasycznej.

Podwaliny pod „Reprise” zostały położone, kiedy Moby został zaproszony do wzięcia udziału w pierwszej w historii swojej kariery współpracy z muzykami klasycznymi – koncertu z jego muzyką na żywo w Walt Disney Concert Hall z jego przyjacielem Gustavo Dudamelem i Los Angeles Philharmonic w październiku 2018 roku.

Rok 2021 zapowiada się jako nowy, ekscytujący rozdział dla Moby’ego w związku z wydaniem zarówno albumu „Reprise”, jak i filmu dokumentalnego „MOBY DOC”. Film w reżyserii Roba Bralvera będzie dystrybuowany przez Greenwich Entertainment i pojawi się w amerykańskich kinach oraz na platformach cyfrowych 28 maja. „MOBY DOC” to surrealistyczny dokument biograficzny z narracją Moby’ego, który rozmyśla o swoim burzliwym życiu osobistym i kultowej muzyce, spoglądając wstecz na to, co doprowadziło go od undergroundowego zespołu punkowego do zdobywającego szczyty list przebojów artysty solowego, a także od człowieka zmagającego się z uzależnieniami do wegańskiego aktywisty. Film pokazuje rozmowy z Davidem Lynchem i Davidem Bowie, wraz z niezwykłym materiałem koncertowym, wykorzystując unikalną mieszankę rekonstrukcji zdarzeń, wywiadów i materiałów archiwalnych. Widzowie będą świadkami wnikliwego, bezstronnego spojrzenia na tego artystę, którego traumatyczne dzieciństwo ukształtowało w znaczący sposób.

 

Moby jest światowej sławy muzykiem, wokalistą, autorem tekstów, producentem, DJ-em, fotografem i aktywistą. Wielokrotnie nominowany do nagrody Grammy, multiplatynowy artysta przekraczał granice w swojej bogatej twórczości, w tym na swoim przełomowym nagraniu, „Play”. Osiągając sprzedaż ponad 20 milionów albumów na całym świecie, Moby ma na koncie osiem hitów w Top 10 w notowaniu Billboard Dance Club Songs Chart. Jest zdeklarowanym weganinem i orędownikiem praw zwierząt oraz pomocy humanitarnej, jest również autorem czterech książek, w tym zbioru swoich fotografii.

„Reprise”, nowy album Moby’ego, zostanie wydany przez Deutsche Grammophon 28 maja. „MOBY DOC” pojawi się na platformach cyfrowych i w kinach w Stanach Zjednoczonych tego samego dnia.

Tagi


Polecane

Share This