MUSIC.DESIGN.FORM – nowy festiwal z pogranicza sztuk


2018.08.21

opublikował:

MUSIC.DESIGN.FORM – nowy festiwal z pogranicza sztuk

foto: mat. pras.

Co łączy awangardową muzykę synth-popową, eksperymentalną i minimalistyczną, a także beatbox oraz szeroko pojęty design? Wspólnym mianownikiem jest odważny projekt Filharmonii w Szczecinie – MUSIC.DESIGN.FORM Festival. Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 19-23 września tego roku w wielokrotnie nagradzanym budynku Filharmonii.

Festiwal MDF to wydarzenie ponad podziałami, łączące różne dziedziny sztuki. Publiczność podczas pięciu dni doświadczy m.in.: koncertów symfonicznych, kameralnych, wystaw, warsztatów, paneli dyskusyjnych, happeningów, a także wizualizacji świetlnych i brzmieniowych. Filharmonia na czas festiwalu sama stanie się obiektem artystycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na elewacji budynku zobaczymy różnobarwne plamy, minimalistyczne miraże czy pulsujące światłem kształty – bryła Filharmonii po raz pierwszy rozbłyśnie w taki sposób. Hol zamieni się w miejsce prezentacji mappingowej instalacji, która oprócz doznań estetycznych będzie również przekazywać cenne informacje festiwalowym gościom. Atrakcyjną oprawę wizualną otrzymają także koncerty i wystawy odbywające się w ramach MDF Festival.

Głównym założeniem festiwalu jest pokazanie umowności poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej. – Festiwal jest próbą uchwycenia w jednym, wyjątkowym miejscu i czasie zjawisk, które są wyznacznikiem kierunków we współczesnej szeroko rozumianej sztuce. Lubimy prezentować to, co nowe, eksperymentalne, twórcze i odważne, a bogaty program festiwalu jest tego najlepszym przykładem. Otwieramy się na wszystkich poszukiwaczy wrażeń artystycznych. Każde wydarzenie, odbywające się w ramach festiwalu, jest unikalnym splotem emocji, ekspresji i poszukiwań artystycznych, jest wyjątkowe jak każdy nasz słuchacz – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii  im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Program festiwalu i jego zasięg mocno wychodzi poza granice wytyczane standardowo przez mury filharmonii. Niewątpliwie dużym wydarzeniem będzie koncert „An Evening of Chamber Music” by Philip Glass z udziałem: Tima Faina – skrzypce, Matta Haimovitza – wiolonczela oraz Maki Namekawy – fortepian. Interesująco zapowiada się również koncert „A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”, synth-popowej grupy Apparatjik, której liderem jest Magne Furuholmen – członek i założyciel zespołu A-ha. Będzie to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historię o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności opowiedzą artyści w składzie: BUIKA – wokal, Apparatjik (Jonas Bjerre, Magne Furuholmen, Martin Terefe), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann – dyrygent.

Jednym z gości festiwalu będzie również Beardyman – brytyjski artysta specjalizujący się w beatboxie. W finałowej części swojego show, beatboxer wykorzysta set, w którym pojawią się sekwencje różnych gatunków muzycznych.

Warto podkreślić, że na potrzeby festiwalu zostanie stworzony pierwszy w historii dźwiękowy obraz Szczecina. Dźwięki Szczecina, które zostały zarejestrowane podczas specjalnej akcji samochodowej, staną się fundamentem eksperymentalnego utworu „The Sound of Szczecin”, wykonanego podczas finału festiwalu. Czwarty dzień festiwalowy zakończy się natomiast wielkim after party w szczecińskim Klubie K4.

Zagrają: Hellfish, Hachiwari TV oraz Rombanka Soundsystem – najstarszy breakcore’owy kolektyw w Polsce.

Przez wszystkie dni festiwalu będzie można oglądać wystawy i wyjątkowe instalacje interaktywne, stanowiące doskonałe tło dla rozgrywających się wydarzeń. Złożą się na nie m.in.: ponad 80-letnie meble zaprojektowane przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycznego modernizmu – Ludwiga Mies van der Rohe, wystawa fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera”. Interesująco zapowiada się również interaktywna instalacja audiowizualna autorstwa grupy panGenerator. Spirala schodów filharmonii zostanie przekształcona w studnię, w której głosy gości festiwalowych przybiorą materialną i wizualną formę. W programie znajdą się również warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także wykład i dyskusje poświęcone zagadnieniom współczesnego designu.

Więcej informacji na www.mdf.filharmonia.szczecin.pl.

 

 

Polecane

Share This