Nick Cave – muzyk nieszablonowy


2011.07.06

opublikował:

Nick Cave – muzyk nieszablonowy

Nick Cave to wybitna postać światowej kultury, kontrowersyjny artysta, mistrz prowokacji, jedna z najwybitniejszych osobowości w historii muzyki rockowej. Dzięki jego dokonaniom można go śmiało usytuować wśród najznamienitszych postaci kultury przełomu XX i XXI wieku.


Pierwsze kroki w stronę muzyki

Nick Cave rozpoczął swoją karierę muzyczną w połowie lat 70., kiedy to wraz z kolegami postanowił założyć formację The Boys Next Door. Zespół działał w podziemiu punkowej sceny australijskiej. Po fali niepowodzeń członkowie zespołu postanowili przenieść się do Londynu. Przeprowadzka zaowocowała zmianą nazwy na The Birthday Party i nagraniem płyty „Prayers On Fire”. Krążek przyniósł zespołowi sławę i uznanie w środowisku muzycznym. W rok po spektakularnym sukcesie muzycy nagrali kolejny świetny krążek „Junkyard”. Jednak w wyniku licznych nieporozumień Nicka Cave`a oraz Rowlanda S. Howarda zespół rozpadł się.

Czasy The Birthday Party

Nick Cave nie porzucił jednak swoich aspiracji muzycznych. W trakcie istnienia zespołu The Birthday Party Cave nawiązał znajomość z  Blixą Bargeldem – gitarzystą formacji Einstürzende Neubauten. I tak w roku 1984 światło dzienne ujrzał wspólny krążek obu artystów „From Her To Eternity”. Płytę opisano jako Nick Cave and The Bad Seeds. Nazwa zespołu powstała w wyniku inspiracji filmem „Bad Seed” Mervina LeRoya z 1956 roku. Tygodnik „Melody Maker” uznał „From Her To Eternity” za jeden z najlepszych rockowych albumów w historii.

Przez ponad 20 lat istnienia, Nick Cave z zespołem nagrał 17 albumów m.in. „Kicking Against The Pricks”, „The Boatmans Call” czy też „Murder Ballads”. Dzięki temu ostatniemu, a w zasadzie piosence „Where The Wild Roses Grow” wykonanej z inną australijską artystką – Kylie Minogue, Nick Cave stał się osobą znaną i rozpoznawalną na całym świecie, natomiast krążek „Murder Ballads” okazał się najpopularniejszym albumem w dyskografii artysty.

Co dalej!?  Nowe wyzwanie – Grinderman

Grinderman to nowy projekt muzyka. W 2006 roku członkowie The Bad Seeds: skrzypek Warren Ellis, basista Martyn Casey i perkusista Jim Sclavunos wraz z Nickiem Cavem postanowili zaszyć się w studiu i nagrać wspólny krążek. Zadebiutowali w 2007 roku albumem „Grinderman”. Krążek okazał się sukcesem i zdobył przychylne oceny krytyków. Jednak na kolejny album muzycy kazali swoim fanom czekać aż trzy lata. Płyta „Grinderman 2” wydana została w 2010 roku i tak jak poprzedni krążek odniosła sukces. Wielu krytyków mówi, że jest nawet lepsza niż poprzedni.

Nick Cave w liczbach:

– nagrał 1 album z zespołem The Boys Next Door

– nagrał 6 albumów z zespołem The Birthday Party

– nagrał 17 albumów z zespołem The Bad Seeds

– nagrał 2 albumy z zespołem Grinderman

– stworzył lub współtworzył muzykę do 13 filmów

Nick Cave wraz z zespołem Grinderman przyjadą do Wrocławia promować swój nowy album, pt. Grinderman 2. Ich występ, będący główną muzyczną atrakcją największego w Polsce festiwalu filmowego – Nowe Horyzonty, odbędzie się 29 lipca na Wyspie Słodowej we Wroclawiu. Będzie to pierwszy koncert zespołu Grinderman w Polsce.

To jednak nie jedyna atrakcja muzyczna tegorocznego festiwalu. Podczas 11 festiwalowych wieczorów będzie można usłyszeć wielu nietuzinkowych i fascynujących artystów z całego świata. Prym wiodła będzie w tym roku Norwegia. Będzie więc można usłyszeć np. niezwykłe kompozycje pianistki Susanne Sundfør oraz zespołu Jaga Jazzist, który łączy brzmienia elektroniczne z klasycznym instrumentarium. Przed „nowohoryzontową” publicznością wystąpią także m.in.  rockowe trio Deathcrush, twórca muzyki disco Hans-Peter Lindstrøm oraz awangardowe, eksperymentujące z elektroniką grupy Supersilent i Next Life. A na miłośników muzycznych happeningów czeka niezwykłe show, zaprezentowane przez Metamkine – francuskie trio, które zajmuje się tworzeniem na żywo retro-futurystycznych filmów, oraz Wilkanoc, czyli niezwykłe połączenie animowanego obrazu filmowego, muzyki i performance’u.

Bilety na koncert Grindermana w sprzedaży na stronie www.nowehoryzonty.pl oraz w Ticketpro. Ceny biletów do 30 czerwca wynoszą od 100 do 180 zł, od 1 lipca natomiast od 120 do 210 zł. Koncert zespołu odbędzie się 29 czerwca br. na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. Bilety na pozostałe wydarzenia muzyczne dostępne są na stronie www.nowehoryzonty.pl.

Polecane

Share This