Niezwykły film i koncert Armii w jarocińskiej parowozowni


2011.08.29

opublikował:

Niezwykły film i koncert Armii w jarocińskiej parowozowni

„Podróż na Wschód” to reżyserski debiut Tomasza Budzyńskiego – wokalisty zespołu Armia, zrealizowany wspólnie z Łukaszem Jankowskim. Miał to być dokument o 25-letniej historii Armii, ale ostatecznie powstał obraz będący grą między filmem dokumentalnym, fabularnym i muzycznym. Budową przypomina piosenkę. Zwrotką są przygody kolejarzy, refrenem – wykonywane przez zespół Armia utwory. To one zmieniają cel wyprawy – zamiast na tytułowy Wschód zabierają widzów w sentymentalną podróż po twórczości zespołu. W tej towarzyszą im między innymi członkowie kabaretu Mumio, którzy zadbali o to, żeby wycieczka nie była zbyt sentymentalna. Zdjęcia do filmu powstały w parowozowni w Wolsztynie, a na planie pracował m. in. jarocinianin Arkadiusz Namysłowski. Produkcję  wsparły finansowo Narodowe Centrum Kultury i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Za kanwę scenariusza do filmu posłużyło opowiadanie Stefana Grabińskiego „Maszynista Grot”. – Mieszanka „polskiego Poe” z kabaretowością chłopaków z Mumio i z twórczością Armii nie jest może wybuchowa, ale na pewno oryginalna, gdyż Budzyński i Jankowski spróbowali wypracować nowy sposób opowiadania obrazami – napisał Artur Zaborski w katalogu festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie w lipcu film był wyświetlany w ramach pokazów specjalnych.

W piątek 2 września o godz. 18.00 w hali jarocińskiej parowozowni odbędzie się więc ogólnopolska pozafestiwalowa premiera filmu. Po projekcji, ok. godz. 20.00, na zewnątrz na scenie zbudowanej w obrotnicy, na którą kiedyś wjeżdżały parowozy, rozpocznie się koncert zespołu Acapulco. Warto wspomnieć, że wokalista Acapulco Konrad Wojcicki na co dzień pracuje jako maszynista lokomotywy, niestety elektrycznej.  O godz. 21.00 na tej niezwykłej scenie pojawi się zespół Armia.

Scenografię koncertu będą stanowiły stojące w tle specjalnie podświetlone zabytkowe wagony, stanowiące eksponaty powstającego skansenu kolejowego. Występy Acapulco i Armii zostaną profesjonalnie zarejestrowane przy użyciu trzech kamer.

Bilety wstępu na projekcję filmu i koncerty można nabywać w kinie Echo, w Cafe Kadr i w JOK-u w cenie 20 zł (do 1 września) i 30 zł (2 września). Ze względu na bezpieczeństwo widzów, ilość biletów jest ograniczona. Rezerwacja biletów: kino@jarocin.pl. W razie deszczu koncert odbędzie się w hali parowozowni.

Organizatorami premiery filmu i koncertu są Muzeum Regionalne w Jarocinie – Spichlerz Polskiego Rocka, Stowarzyszenie JAROCIN XXI, Jarociński Ośrodek Kultury i Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej.

Polecane

Share This