Nowy album Danger Mouse`a coraz bliżej


2011.04.10

opublikował:

Nowy album Danger Mouse`a coraz bliżej

Minęło 7 lat od płyty „The Grey Album”, dzięki której Danger Mouse został „Bezimiennym” współczesnego popu – pozostającym w cieniu geniuszem produkcji i kompozycji na fantastycznych wydawnictwach Gnarls Barkley, Broken Bells i długo oczekiwanej płycie z 2010 roku ‘Dark Night of the Soul’. Płyta ‘Rome’, która ukaże się w maju, zapowiadana jest jako ‘brakujące ogniwo’ w fenomenalnie różnorodnej dyskografii Briana Josepha Burtona.

Powstawała przez pięć lat; ‘Rome’ to epickie dzieło stworzone we współpracy z kompozytorem muzyki filmowej Daniele Luppim, zainspirowane ścieżkami dźwiękowymi ze spaghetti westernów i filmów klasy B lat 60. i 70.

„Jakoś się zeszło” mówi Brian, który samodzielnie sfinansował projekt. „Płyta długo czekała na ukończenie, ale niespecjalnie się tym przejmowałem. Wiedziałem, że ze względu na rodzaj muzyki nie ma znaczenia, kiedy album ujrzy światło dziennie. Gdyby ukazał się od razu, nie zdążyłby okryć się patyną”.

Początki płyty ‘Rome’, na której wystąpili Jack White i Norah Jones oraz wielu muzyków z legendarnych nagrań muzyki filmowej Ennia Morricone, sięgają 2004 roku. Brian i Daniele odkryli  wtedy, że łączy ich uwielbienie dla wczesnego europejskiego popu i ścieżek dźwiękowych sprzed kilku dekad. „Przepadam za melancholią, jaką emanują te nagrania” mówi Brian. „Ale także aspektem wizualnym – staram się przykładać do niego wagę przy każdym projekcie. Tamta muzyka – klasyczna, rockowa, czy jazzowa  – była mieszanką styli i miała rozmach. Choć mnie zawsze najbardziej ciągnie do smutnych utworów.”

Napięte grafiki i totalny perfekcjonizm muzyków nie pozwalały szybko ukończyć płyty, ale warto było czekać: płyta ‘Rome’ w rasowo powściągliwy sposób wydobywa melancholijny aspekt wielkich dzieł Morricone, Piera Umilianiego czy Francesco De Masiego, ale wzbogaca go o energetycznego popowego kopa.

Aby uzyskać autentyczne brzmienie z epoki, Danger Mouse i Daniele dwukrotnie udali się  do stolicy Włoch, gdzie współpracowali z chórem I Cantori Moderni di Alessandroni, który zasłynął udziałem w nagraniach legendarnej muzyki do takich filmów, jak „Dobry, zły i brzydki”.

Norah została wybrana do udziału w projekcie przez Briana, ale partia męska wciąż pozostawała nieobsadzona, gdy Daniele doznał olśnienia. „Pamiętam, że usłyszałem w radio jedną z piosenek The White Stripes” mówi Luppi. „Natychmiast zadzwoniłem do Briana i powiedziałem „Ten gość fantastycznie się nada do naszego projektu.” Co ciekawe, Brian i Jack właśnie koncertowali w tej samej okolicy, więc dobrze się złożyło.

„Nigdy wcześniej nie pracowałem w ten sposób”, mówi Brian o tym pobocznym projekcie, który zamienił się w giganta. „Ale teraz coraz częściej myślę o tym, bo powtórzyć takie przedsięwzięcie… Mam tylko nadzieję, że tym razem nie będę się do niego zabierał 5 lat.” Alex Denney

JACK DO WSZYSTKIEGO

Trudno się dziwić, że najciężej pracujący rockman świata Jack White wciąż jest taki blady – ma trzy popularne zespoły rockowe i własną wytwórnię na głowie. Ale w 2011 nie zwalnia tempa: prócz mrużenia oczu do Norah Jones na ‘Rome’, produkuje nowy album królowej rockabilly Wandy Jackson, a także single dla szwedzkich zespołów Dungen i First Aid Kit. I jeszcze jeden drobiazg: ponoć powstaje nowy album The White Stripes, a w każdym razie tak sugeruje sam Jack: „Teraz, gdy już zrealizowaliśmy się oddzielnie, możemy z Meg wrócić do studia i zacząć nowy rozdział”.

Tracklista

1. Theme Of „Rome„ – Danger Mouse & Daniele Luppi

2. The Rose With A Broken Neck (feat. Jack White) – Danger Mouse & Daniele Luppi

3. Morning Fog (Interlude) – Danger Mouse & Daniele Luppi

4. Season`s Trees (feat. Norah Jones) – Danger Mouse & Daniele Luppi

5. Her Hollow Ways (Interlude) – Danger Mouse & Daniele Luppi

6. Roman Blue – Danger Mouse & Daniele Luppi

7. Two Against One (feat. Jack White) – Danger Mouse & Daniele Luppi

8. The Gambling Priest – Danger Mouse & Daniele Luppi

9. The World (Interlude) – Danger Mouse & Daniele Luppi

10. Black (feat. Norah Jones) – Danger Mouse & Daniele Luppi

11. The Matador Has Fallen – Danger Mouse & Daniele Luppi

12. Morning Fog – Danger Mouse & Daniele Luppi

13. Problem Queen (Feat. Norah Jones) – Danger Mouse & Daniele Luppi

14. Her Hollow Ways – Danger Mouse & Daniele Luppi 15. The World (Feat. Jack White) – Danger Mouse & Daniele Luppi

Polecane

Share This