Nowy album Habakuka już w sklepach


2015.06.07

opublikował:

Nowy album Habakuka już w sklepach

Na półki sklepowe trafił właśnie nowy album zespołu Habakuk. Płyta nosi tytuł „Regrowth” i została nagrana we współpracy z etno-folkową grupą Kalokagathos, składającą się ze śpiewających techniką białego głosu dziewczyn oraz akordeonisty i perkusjonisty. Jest to ciekawe połączenie reggae wzbogaconego o etno, dub, rock i dubstep z tradycyjnymi pieśniami, śpiewanymi w językach takich, jak: macedoński, fiński, estoński, rosyjski, ukraiński, słowacki, serbski, sefardyjski, a także, oczywiście, po polsku.

Oto co mówią sami muzycy na temat tej płyty: Zderzenie „prawdy starowieku” i młodej „dzikiej” energii zaowocowało zupełnie nowym spojrzeniem na prastare motywy. Pieśni odczytano na nowo. Teksty krążące od wieków i przekazywane w tradycji ustnej, skomentowano i odniesiono do kondycji współczesnego człowieka. Spokój i dzikość. Ludowa mądrość i współczesna naiwność. Cisza i krzyk. Niby z głównego pnia, ale jakieś czasem inne, żyjące własnym życiem, zachwycone wolnością, a nie przejmujące się formą, jaką próbuje im nadać pień, na którym wyrosły… odrosty. Wzrastają zbuntowane lecz dojrzewają, by wydać owoce i kolejne ziarna Drzewa. Taka jest muzyka, która wypływa ze szczeliny powstałej w wyniku zderzenia dwóch zupełnie odmiennych planet – Habakuk i Kalokagathos.

Równolegle z premierą płyty został ogłoszony występ zespołu Habakuk & Kalokagathos na największym na świecie festiwalu reggae – Rototom Sunsplash w Hiszpanii. Wraz z Habakuk wystąpi też King Lover. Na scenach Festiwalu wystąpi też polski zespół Naaman. Impreza odbywa się w dniach 15-22 sierpnia w położonej na południu Hiszpanii miejscowości Benicassim.

Jako, ze w tym roku Habakuk obchodzi 25 lat działalności, zespół przygotował kilka specjalnych – urodzinowych koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się w ramach Reggae On Częstochowa 18.07. Wraz z zespołem świętować będą m.in. Renata Przemyk, Wojtek Mazolewski, Maciek Kurowicki, Anglicy Robbo dread i Messenger Douglas oraz wielu znakomitych wykonawców. Oprócz częstochowskiej grupy zagra również Tabu oraz żywiołowa Antwerp Gypsiska Orkestra.

Polecane

Share This