O czym mówi 2$Z Kali (Szybki Szmal) w nowym singlu „Gagarin”?


2022.07.15

opublikował:

O czym mówi 2$Z Kali (Szybki Szmal) w nowym singlu „Gagarin”?

fot. mat. pras.

Właśnie wjechał animowany teledysk do pierwszego singla z nadchodzącego albumu Kalego z Szybkiego Szmalu. To „Gagarin” – spokojny, metaforyczny numer na lekko drillującym bicie i w odurzającym klimacie. Liryczna podróż przez kosmos, zanurzanie się w otchłań i lot w nadprzestrzeń, znaczą tu zupełnie co innego niż na pozór…

Wokalnie kawałek inspirowany jest nową falą melodyjnego trapu jak SAINt JHN czy Gunna, natomiast koneserom oldschoolu może przywodzić na myśl OutKast. Powtarzający się motyw „Gagarin by chciał być tak wysoko z nami”, zdradza, o czym jest mowa. Sprawa staje się jasna, gdy tylko zobaczymy klip z wszystkimi motywami… ale może jednak sami sprawdźcie.

W tym momencie wielu pewnie pyta, „co to jest Szybki Szmal i kto to jest 2$Z Kali?”. Nie słyszeliście o „Mixtape 2005” ani o Kayuta studio? To popytajcie starszych kolegów, bo mowa o prawdziwej legendzie warszawskiego podziemia. Undrgroundowy label / kolektyw w stylu Ruff Ryderz zadebiutował szerzej już w 2001 roku krążkiem VA „EnzisKenzis” z promującym go singlem „No co?!”, solówką Kalego. To otworzyło mu drogę do nagrywek z ikonami jak Pezet, Onar, BRX, Lerek i wielu innych, czego owocem był jego pierwszy solowy album „2002-2004”. Wkrótce do stajni Szybkiego Szmalu dołączyły przyszłe gwiazdy sceny, Rest i WdoWa, a Kayuta studio stało się miejscem kultowym, gdzie na co dzień można było spotkać m.in. Kozaka KNT założyciela RRX i całą śmietankę warszawskiego, w tym ulicznego, rapu. Po sukcesie nielegalnego „Mixtape 2005” Kali trafił na płytę Pezeta „Muzyka rozrywkowa” z refrenem i zwrotką do „Sexmisji”. Ostatnia oficjalna płyta gdzie można go było usłyszeć to wyprodukowana w większości przez niego crunkowa „Benzyna” na której udzielali się wszyscy ludzie związani ówcześnie z Szybkim Szmalem. Niestety krótko później undergroundowa wytwórnia zawiesiła działalność, a sam Kali odłożył mikrofon i nie dawał o sobie znać właściwie aż dotąd. W 2014 nagrał co prawda kolejny solowy album, ale poza kilkoma kawałkami, które dziś można znaleźć na Spotify („Zmierzch” i „Wygramy to”), projekt nie ujrzał światła dziennego. Kolejne przebudzenie przyszło w 2018 roku, kiedy z Wifonem i DaNym, ziomkami z Imielina, ostatni raz uruchomił starą Kayutę, gdzie wspólnie nagrali grubą serię autotunowych freestajli. Jeden z nich, „Imieligos”, do dziś jest dostępny na oficjalnym kanale YouTube.com/SzybkiSzmal. Rezultatem tego nawrotu zajawki jest najnowszy album 2$Z Kali, nagrany w 2022, już w nowym studio Kayuta II, a znów pod szyldem Szybkiego Szmalu. Pierwszy single promujący ten album to właśnie „Gagarin”. Sprawdź go koniecznie. Poza YT kawałek możesz znaleźć na też na Apple Music i Spotify.

Polecane

Share This