Odwołają Eurowizję 2020 przez epidemię koronawirusa?


2020.03.04

opublikował:

Odwołają Eurowizję 2020 przez epidemię koronawirusa?

fot. mat. pras.

Groźny koronawirus rozprzestrzenia się na świecie w bardzo szybkim tempie. W środę rano minister zdrowia poinformował o pierwszym przypadku zarażenia w Polsce. Koronawirusa wykryto u mężczyzny w Zielonej Górze, który niedawno przyjechał autobusem z Niemiec. Z powodu rozprzestrzeniania się wirusa odwołano lub przełożono kilka imprez masowych. Karnawał w Wenecji skrócono o dwa dni, odwołano Światowy Kongres Mobilny w Barcelonie oraz przełożono zaplanowane na kwiecień Grand Prix Chin Formuły 1. Wkrótce ma zapaść decyzja odnośnie letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a jakby tego było mało to zagrożony jest także Konkurs Piosenki Eurowizja 2020, który ma odbyć się w maju w Rotterdamie. Dziennikarze gazety „AD” zapytali znanego holenderskiego wirusologa, Ab Osterhaus’a, czy konkurs może zostać odwołany z powodu epidemii.

Trzeba wziąć pod uwagę scenariusz, w którym wydarzenia takie jak Konkurs Piosenki Eurowizji nie będą mogły się odbyć. To zależy od rozwoju koronawirusa w nadchodzącym okresie – powiedział Ab Osterhaus – Nadal możliwe jest, że wirus zostanie stłumiony. Udało nam się z SARS, ale wirus rozprzestrzenił się wolniej – dodał.

Z kolei rzeczniczka miasta Rotterdam, stwierdziła, że miejskie służby uważnie monitorują sytuację i są gotowe na wszelkie możliwe ryzyka bądź zagrożenia. W Holandii odnotowano do tej pory 24 zachorowań. Nie ma ofiar śmiertelnych.

W Rotterdamie biało-czerwone barwy reprezentować będzie 17-letnia Alicja Szemplińska. Wokalistka była niedawno gościem Artura Rawicza.

Polecane

Share This