Paszporty Polityki rozdane


2016.01.14

opublikował:

Paszporty Polityki rozdane

W poniedziałek wręczono Paszporty Polityki, nagrody kulturalne przyznawane przez tygodnik opinii Polityka. W kategoriach muzycznych zwyciężyli obecny na powyższym zdjęciu Kuba Ziołek (Muzyka Popularna) oraz Marcin Świątkiewicz (Muzyka Poważna).

Kubę Ziołka doceniono za wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki. Za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk. Do wyróżnienia aspirowali także Błażej Król i Raphael Rogiński.

W kategorii Muzyka Poważna nominowano także Barbarę Kingę Majewską oraz Krzysztofa Książka. Kapituła nagrodziła Marcina Świątkiewicza za wrażliwość i muzyczną erudycję, za błyskotliwe interpretacje, za wszechstronność, która pozwala mu zarówno być wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie.

W pozostałych kategoriach nagrodzono Ewelinę Marciniak (Teatr), Łukasza Orbitowskiego (Literatura), Tymka Borowskiego (Sztuki wizualne), Magnusa von Horna (Film) oraz odpowiedzialny m.in. za grę „Wiedźmin III: Dziki Gon” zespół studia CD Projekt RED, któremu przyznany tytuł Kreatora Kultury.

Paszporty Polityki rozdane

Paszporty Polityki to nagroda kulturalna przyznawana od 1993 roku przez tygodnik „Polityka”. W najbardziej interesujących nas kategoriach wyróżnienia za 2013 rok otrzymali Apollon Musagete Quartett (w kategorii „Muzyka Poważna”) oraz Marcin Masecki („Muzyka Popularna”.

W uzasadnieniu nagrody dla Apollon Musagete Quartett czytamy: za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę „Multitude”. Marcina Maseckiego doceniono z kolei za sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową.

Nagroda specjalna – „Kreator Kultury 2013” – trafiła do Tomasza Stańki (na zdjęciu). Artysta został wyróżniony za wyjątkowy styl tworzenia, pracy i współdziałania w sztuce, umiejętność godzenia tradycji i awangardy. Za poszerzanie granic jazzu i zarazem poszerzanie jego publiczności. Za promowanie polskich muzyków za granicą.

Popularne newsy

Polecane

Share This