Percival – „Svantevit” (video)


2013.06.15

opublikował:

Percival – „Svantevit” (video)

Percival, zespół który jako twórca żywych dźwięków instrumentalnych i wokalnych znacząco przyczynił się do ogromnego sukcesu mającej już status „diamentowej” płyty „Równonoc – Słowiańska dusza”, może pochwalić się kolejnymi efektami swojej pracy.

Długo oczekiwany klip do pierwszego singla z zapowiadanego od wielu miesięcy albumu „Svantevit” ujrzał światło dzienne! Zarówno sam obraz, jak i muzyka prezentują część opowieści, która zawarta będzie na płycie.

Opowiadana historia przenosi nas w czasie do Słowian połabskich, opierających się brutalnie przeprowadzanej chrystianizacji. Nie bez powodu na datę premiery zespół wybrał niedawną 845 rocznicę spalenia Arkony – jednej z najznamienitszych świątyń Połabian i najświętszego miejsca Ranów – plemienia, z którego pochodzą bohaterowie ich opowieści.

Video nakręcone zostało w miejscu, w którym powstało już wiele znamienitych filmów i teledysków (m.in. Tyr, Amon Amarth, klipy do Równonocy) i gdzie co roku odbywa się słynny festiwal Słowian i Wikingów – w wolińskim skansenie. Wzięli w nim udział szczecińscy rekonstruktorzy (Huggins Hird oraz znana z różnych produkcji – jak np. „Stara Baśń” i mająca na swoim koncie trasę ze słynnym zespołem Mannowar – drużyna Grodu Trzygłowa z wojewodą Igorem Górewiczem), a także ochotnicy i fani zespołu. Dodatkowo w klipie znajdą się również ujęcia nakręcone podczas trasy Dominus Svantevitus i Rock in Szczecin Folk Edition 2012.

Utwór „Svantevit” jest pierwszym singlem albumu o tym samym tytule. Przesłaniem płyty, której zwiastunem jest niniejszy klip, jest uczczenie pamięci naszych przodków oraz ich poświecenia dla wielowiekowej tradycji wszystkich Słowian. Jest to jednak – przede wszystkim – piękna i zarazem straszna opowieść. Dramatyczna, wzruszająca,  trzymającą w napięciu. Opowieść o walce, zawiści, tradycji, w której będzie Wam dane spotkać zarówno słowiańskie demony jak i groźnych Wikingów.

Będziecie świadkami mrocznych rytuałów i doświadczycie spotkania ze słowiańskimi Bogami. Dlatego premiera płyty nastąpi tuż przed jesienną równonocą – 21 września, w magicznym dla dawnych Słowian czasie ekwinokcjum!

zespół: Percival Schuttenbach

tytuł: „Svantevit”

wydawca: Fonografika

data premiery: 21 września 2013 roku

Polecane

Share This