„Piosenki Mistrza” – nowy album Kovalczyka z utworami Grzegorza Ciechowskiego elektronicznie


2019.10.11

opublikował:

„Piosenki Mistrza” – nowy album Kovalczyka z utworami Grzegorza Ciechowskiego elektronicznie

fot. W. Franko

Kovalczyk to pełen charyzmy wokalista i kompozytor, którego szersza publiczność poznała jako finalistę 3. edycji programu Idol. Od tego czasu minęło kilkanaście lat, a artysta odnalazł swoją muzyczną drogę i zdążył wydać kilka dobrze przyjętych albumów studyjnych. Jego najnowszy krążek pt. „Piosenki Mistrza” to hołd złożony Grzegorzowi Ciechowskiemu. Na płycie znajdziemy znane oraz wybrane utwory legendy polskiej sceny muzycznej, ale w nowych elektronicznych aranżacjach. Artysta wyrusza również w trasę koncertową promującą nowe wydawnictwo, która potrwa aż do grudnia.

„Piosenki Mistrza” są spojrzeniem na twórczość wybitnego kompozytora, jakim był Grzegorza Ciechowski, przez pryzmat muzyki elektronicznej. Stanowiła ona ważny element w jego twórczości, lecz nigdy nie dominowała. Kovalczyk, tworząc zestaw dziewięciu utworów, postarał się uniknąć ich nadinterpretacji – choć zmienił znane nam aranżacje, to zadbał o ich rozpoznawalność. Dołożył również do nich całą paletę swoich umiejętności oraz energię. Słychać to od pierwszego dźwięku zarejestrowanego na tym krążku. Dzięki temu powstała spójna i świeżo brzmiąca płyta, która urzeka wysublimowaną elektroniką oraz eterycznymi partiami saksofonów czy fletu poprzecznego. Użycie tego typu instrumentarium pozostaje w zgodzie z melancholią, jaką można było usłyszeć w kompozycjach Ciechowskiego, a którą spotkamy również i tu. Świadczy to, że cała płyta została stworzona z wielkim szacunkiem do twórczości tego artysty, choć z zachowaniem odrębnego muzycznego charakteru tożsamego i rozpoznawalnego dla samego Kovalczyka.

Większość piosenek, które usłyszymy na tej kompilacji, pomimo upływu czasu nadal nie straciły swojego aktualnego przekazu – mówi Kovalczyk i dodaje: – Z utworami tymi, w uwspółcześnionej formie muzycznej, mogą na nowo identyfikować się młode pokolenia Polaków. Było to moim celem, jak i kluczem, którym się kierowałem przy wyborze utworów na tę płytę.

Album promuje singiel „Nie pytaj o Polskę”, do którego zrealizowany został teledysk. Za plan zdjęciowy posłużyła współczesna Warszawa i jej dwa skrajne oblicza.

Oto lista miast, w których będzie można posłuchać „Piosenek Mistrza” na żywo:

20.10 Wrocław / Stary Klasztor
25.10 Poznań / Blue Note Poznań
26.10 Lublin / Klub 30 Lublin
17.11 Łódź / Scenografia
06.12 Warszawa / Basen Artystyczny WOK
14.12 Radom / Klub Strefa G2

Z artystą również będzie można się spotkać w muzycznych salonach sprzedaży, gdzie będzie podpisywał swoją najnowszą płytę:

19.10 Wrocław / Empik Renoma, g. 16:00,
21.10 Katowice / Empik Silesia, g. 18:30.

Lista utworów:

1. Raz na milion lat
2. Mamona
3. Telefony
4. Nie pytaj o Polskę
5. Kombinat
6. Zapytaj mnie, czy Cię kocham
7. Biała flaga
8. Tak…Tak…To ja
9. Śmierć na pięć

Polecane

Share This