PiS chce, by rozgłośnie grały 80% polskiej muzyki w godzinach 5.00-0:00. Partia rządząca przychyla się do postulatu Pawła Kukiza


2022.01.20

opublikował:

PiS chce, by rozgłośnie grały 80% polskiej muzyki w godzinach 5.00-0:00. Partia rządząca przychyla się do postulatu Pawła Kukiza

foto: Artur Rawicz / mfk.com.pl

Kiedy w 2021 Paweł Kukiz publicznie pokazał swoje zarobki, okazało się, że nadal nieźle zarabia na tantiemach. W 2020 Paweł Kukiz zarobił z nich 200 tysięcy złotych. Rok wcześniej było to 230 tysięcy, w 2018 – 210 tysięcy. Najwięcej z tytułu działalności artystycznej wpadło na jego konto w 2015 – było to wówczas ponad 320 tysięcy. Lwia część tych dochodów to oczywiście zasługa odtwarzania jego utworów w rozgłośniach radiowych. Wygląda na to, że wkrótce może ich być jeszcze więcej.

Kukiz od dawna apeluje o to, by rodzime rozgłośnie grały jeszcze więcej polskiej muzyki. Teraz znalazł poważnego sojusznika w osobie Marka Suskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Aktualnie jest to 30% muzyki emitowanej w ciągu doby. Suski po konsultacji z Kukizem przygotował projekt zmian w ustawie medialnej, które zakładają, by tę kwotę zwiększyć do 50% procent, z zastrzeżeniem, by w godzinach 5.00-0.00 odsetek polskich utworów wynosił aż 80%.

Bo kiedy jest COVID, trudno jest organizować duże koncerty, stąd ogromne zubożenie naszych artystów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i marzeniom niektórych, bo słyszałem, że niektórzy nawet marzyli, żeby taka zmiana była. Jest to ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach – argumentuje Suski.

Projekt zakłada dodatkowe punkty za promowanie młodych twórców. – Czas antenowy dla zespołów i utworów debiutanckich będzie liczony jako 300 proc. czasu antenowego. Myślę, że to będzie pomocą i zachętą, żeby nowe utwory, nowi wykonawcy i nowe zespoły mogły wchodzić na rynek – komentuje autor proponowanych zmian.

Jak oceniacie ten pomysł?

Polecane

Share This