Polski zespół pod skrzydłami kultowego labelu ze Stanów


2019.02.27

opublikował:

Polski zespół pod skrzydłami kultowego labelu ze Stanów

fot. Michał Szlaga

Zaledwie kilkanaście dni temu do sklepów trafił „Cast”, debiutancki album nowego projektu Tobiasza Bilińskiego Perfect Son nagrany dla wytwórni Sub Pop. Tymczasem teraz dowiadujemy się, że kultowy amerykański label, dla którego nagrywali m.in. Nirvana, Soundgarden i Fleet Foxes, podpisał kontrakt z kolejnym rodzimym wykonawcą – popularną po drugiej stronie Atlantyku gdańską grupą Trupa Trupa. Aby uczcić ten fakt, zespół zaprezentował nowy singiel „Dream About”. Do utworu powstał teledysk, który wyreżyserował Benjamin Finger.

Klip został zarejestrowany na taśmie Super 8. Jestem bardzo przywiązany do tego formatu. Uważam, że idealnie pasuje do muzyki Trupy Trupy. Jest pewna poetyckość w ich brzmieniu. „Dream About” jest obrazem widzianym oczami dziecka. Zdjęcia kręciliśmy w Vancouver, Paryżu i Buenos Aires – mówi reżyser.

Nowe wydawnictwo Trupy Trupa ukaże się jeszcze w tym roku. Więcej szczegółów wkrótce.

Trupa Trupa powstała w 2009 r. w Gdańsku. Zespół wydał własnym sumptem „EP” w 2010 r., pierwszy krążek długogrający zatytułowany po prostu „LP” w 2011 r. oraz „++” w 2013 r., zanim trafił pod skrzydła uznanej wytwórni. Za dwa longplaye grupa otrzymała prestiżową nagrodę Sztorm Roku przyznawaną przez Gazetę Wyborczą.

W 2015 r., nakładem Blue Tapes and X-Ray Records, ukazał się „Headache”. Trupa Trupa to jeden z niewielu polskich zespołów, których dokonania muzyczne były komentowane nie tylko w rodzimym kraju, ale również przez zagraniczne media (The Quietus, Ransom Note, Louder Than War, The 405). W 2017 r. do sprzedaży trafiło ostatnie wydawnictwo grupy „Jolly New Songs”. Premierowy singiel z płyty był nadawany w takich stacjach radiowych jak BBC 6 Music (Wielka Brytania), KEXP (Seattle, USA) czy WFMU (Nowy Jork, USA). Zespół grał koncerty na prestiżowych festiwalach w kraju (OFF Festiva, Open’er Festival, Ars Cameralis, Soundrive Festival) jak i za granicą (SXWX, Pirmavera Sound, Liverpool Sound City, Eurosonic, Colours of Ostrave, Allotropiques, Hors Pists, Soy, Rockmotives).

Polecane

Share This