Post-folkowy duet Kirszenbaum debiutuje albumem „Stypa komedianta”


2019.04.02

opublikował:

Post-folkowy duet Kirszenbaum debiutuje albumem „Stypa komedianta”

fot. Szpyrki

Polska scena etno, (post-)folku oraz muzyki źródeł ma się coraz lepiej. Po sukcesach na festiwalach i konkursach w Polsce i zagranicą Kapeli ze Wsi Warszawa, grup Polmuz i Vocal Varshe oraz dobrym przyjęciu przez fanów takiego grania płyt Hańby! czy Żywiołaka, na rodzimej scenie alternatywnego folku debiutuje duet Kiszenbaum. Grupa opublikowała właśnie klip do utworu „Czarnowidze”, którym promuje swoją płytę „Stypa komedianta”.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera). Ich uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu „Must Be the Music”, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów, jak: Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave; wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych. Z kolei wprawny czytelnik dopatrzy się w ich tekstach żonglerki nawiązaniami literackimi – od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Taką nieoczywistą, odważną artystycznie zawartość znajdziecie na wydanym właśnie debiutanckim krążku projektu „Stypa komedianta”, który ukazał się nakładem Karrot Kommando.

Najnowszym singlem, a zarazem klipem z tego wydawnictwa są „Czarnowidze”.

Polecane

Share This