Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki


2020.12.08

opublikował:

Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Paszporty Polityki od lat są jednym z najbardziej prestiżowych plebiscytów w rodzimej kulturze. 12 stycznia wyróżnienia zostaną wręczone po raz 28. Póki co poznaliśmy nominowanych oraz uzasadnienia.

Są to najbardziej niezwykłe Paszporty w historii tej nagrody. Większość zaplanowanych na 2020 rok wydarzeń kulturalnych odwołano, przesunięto, a w najlepszym razie przeniesiono do sieci. Ucierpieli wszyscy zatrudnieni w tej branży ludzie. Najbardziej – ci najmniej widoczni. Wśród artystów szczególnie mocno dotknięci zostali debiutanci wchodzący do rywalizacji o uwagę w potrzaskanym sezonie oraz ci, którzy są w najlepszym momencie swojej kariery, a ich najwybitniejsze osiągnięcia trafiają do zamrażarki albo prezentowane są na sali z ograniczoną widownią. Jednak to, jak poradziła sobie kultura w stanie klęski, zasługuje na osobną nagrodę.

Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy kultury, postanowiliśmy podwyższyć finansowy wymiar naszej nagrody i po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” nie tylko nagrodzonym, ale też nominowanym we wszystkich kategoriach. Stało się to możliwe dzięki wsparciu i hojności naszych partnerów. Po tym ciężkim okresie Paszport Polityki będzie ponownie symboliczną przepustką – tym razem do normalności – komentują organizatorzy.

Spośród zgłoszonych w poszczególnych kategoriach kapituła jak zawsze wybrała trzy kandydatury, wśród których znajduje się przyszły zwycięzca. Poniżej prezentujemy nominacje w kategorii muzyka popularna.

1988 (Przemysław Jankowiak) – producent muzyczny, związany przede wszystkim ze sceną hiphopową. Ur. w 1988 r., pochodzi ze Szczecina, wcześniej działał pod innym pseudonimem: Etam Etamski. Znany jest dziś przede wszystkim ze współpracy z raperem Robertem Piernikowskim w duecie Syny, z którym nagrał dwa albumy, ale też z działań solowych. Tegoroczną nominację przyniosła mu właśnie solowa epka „Ring the Alarm”, a także nagrana w duecie ze znanym z grupy Molesta raperem Włodim płyta „W/88”. Pierwsza, pełna energii, pokazuje Jankowiaka jako oryginalnego twórcę muzyki elektronicznej, druga dowodzi, że jak mało kto potrafi ten autorski język łączyć ze znajomością rapowej tradycji.

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Marek Pędziwiatr – pianista, producent, raper i didżej. Urodził się w 1987 r., pochodzi ze Świnoujścia, studiował w Katowicach, ale na stałe związał się z Wrocławiem, gdzie powstała formacja Electro–Acoustic Beat Sessions, używająca skrótu EABS. Liderowanie tej grupie, która w roku 2020 opublikowała imponujący album „Discipline of Sun Ra”, po raz drugi już przyniosło mu nominację do Paszportu Polityki. Ale wpływ na nią miały również działania Pędziwiatra w kwartecie Błoto, z którym wydał w ostatnich miesiącach aż dwie płyty: „Erozje” i „Kwiatostan”. A przede wszystkim postawa twórcza muzyka, który jak mało kto łączy w Polsce światy jazzu, rapu i elektronicznej muzyki klubowej.

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Siksa – duet określany często jako punkowo–performerski, utworzony w 2014 r. przez wokalistkę, aktorkę i poetkę Alex Freiheit oraz basistę Buriego. Grupę założyli w Toruniu, mieszkają w Gnieźnie, a zagrali wspólnie ponad 250 koncertów w całej Polsce i za granicą. Ich występy to monologi Alex na tle przesterowanej gitary basowej. W interakcji z publicznością nabierają oryginalnych walorów dramatycznych. Nominację przyniósł im najnowszy album „Zemsta na wroga”, jak poprzednie podejmujący tematy seksistowskiej opresji. W proroczo gorącym, prowokującym, niestroniącym od wulgaryzmów stylu konfrontuje perspektywę feministyczną z postawami prawicowego radykalizmu.

foto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Ponadto zgłoszeni zostali: Coals, DJ Eprom, Szymon „Pimpon” Gąsiorek, Ewa Justka, Ralph Kaminski, Kasia Lins, Łona, Mata, Emil Miszk, Nagrobki, Antonina Nowacka, PRO8L3M, Quebonafide, Hania Rani, Rosalie, Stawrogin, Taco Hemingway i Dominik Wania.

Wręczenie nagród ze względów bezpieczeństwa odbędzie się bez udziału publiczności i mediów. Będzie transmitowane przez telewizję TVN, początek 12 stycznia o godz. 20.15.

Polecane


Share This