Pussy Riot żąda uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Nowy protest song w sieci

Zespół apeluje, „żeby policja przestała bić protestujących”


2021.02.02

opublikował:

Pussy Riot żąda uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Nowy protest song w sieci

Zespół Pussy Riot udostępnił właśnie nowy protest song „Rage”, w którym nawołuje do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Rosyjski działacz polityczny oraz prawnik został aresztowany 17 stycznia 2021 po powrocie do Rosji. Do zatrzymania opozycjionisty doszło podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Po jego zatrzymaniu w Rosji wybuchły protesty, brutalnie tłumione przez policję. W Moskwie zatrzymano kilkadziesiąt protestujących osób, a wśród nich były członkinie zespołu: Masha Alekhina, Viktoria Naraxsa i Lucy Shteyn. Piosenka pojawiła się w sieci kilka dni po ich zatrzymaniu. Klip do utworu „Rage” powstał w lutym ubiegłego roku, a jego produkcją zajęła się Nadya Tolokonnikova.

Domagamy się natychmiastowego uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Mashy Alekhiny z Pussy Riot oraz wszystkich więźniów politycznych. Apelujemy do policji, aby przestała bić protestujących i stanęła razem z nami w walce z reżimem Putina – napisano pod klipem.

SPRAWDŹ TAKŻE: Pussy Riot na wolności po jednym dniu odsiadki

Pussy Riot to feministyczna rosyjska grupa punk rockowa. Grupa bardziej niż z muzyki, znana jest z licznych protestów politycznych oraz prowokacji. Członkinie grupy biorą udział w różnych nielegalnych akcjach oraz happeningach, najczęściej w bardzo niekonwencjonalnych miejscach np. na dachach pojazdów komunikacji publicznej, stacjach metra czy w drogich butikach, chętnie odwiedzanych przez rosyjską klasę wyższa. Na przełomie lutego i marca 2012 roku trzy członkinie grupy zostały aresztowane przez rosyjskie służby. Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz i Nadieżda Tołokonnikowa zostały uznane winne chuligaństwa motywowanego nienawiścią religijną. Tołokonnikowa i Alochina zostały skazane na dwa lata pozbawienia wolności z nakazem odbywania kary w kolonii karnej o zwykłym rygorze. Wyszły na wolność w grudniu 2013 roku, cztery miesiące przed końcem kary, dzięki amnestii zaaprobowanej przez Dumę Państwową.

OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU

Polecane

Share This