Reggae na zdjęciach


2013.07.26

opublikował:

Reggae na zdjęciach

Wyciągnięte ku niebu dłonie, fruwające dreadlocki i łopoczące trójkolorowe flagi na koncertach. Artyści na wielkich festiwalowych scenach i kochająca ich publiczność – wszystko to składa się na widok, którego nie można zapomnieć. A pomiędzy sceną, a wpatrzonym w nią tłumem stoi człowiek, dający dowód na to, że reggae to nie tylko muzyka, ale również obraz.

Wystawa fotografii Bartka Murackiego pozwoli przypomnieć najciekawsze momenty polskich i zagranicznych festiwali oraz koncertów reggae. Wydawałoby się to rzeczą prostą – fotorelacja z koncertu. Ale Bartek Muracki na swoich zdjęciach zapamiętuje chwilę, uwydatnia daną sytuację, ukazuje artystę w nierzadko mistycznej roli, kiedy ten przekazuje ze sceny swoje emocje i energię. Publiczność szaleje, a fotograf próbuje uchwycić obraz.

Bartek od lat dokumentuje największe polskie, jak i zagraniczne wydarzenia reggae. W jego dorobku znajduje się m.in. zdjęcie wykorzystane na okładkę albumu „Diversity Live” Gentlemana. Ma na koncie współpracę z Zion Train, Mariką i Pablopavo, wielokrotnie był oficjalnym fotografem naszego festiwalu. Oprócz fotografii koncertowej zajmuje się fotoreportażem, jest również założycielem i redaktorem naczelnym portalu Reggaenet.pl.

Jak sam mówi: Zacząłem fotografować muzykę, aby mieć dla siebie pamiątkę z najlepszych koncertów reggae. Ale hobby szybko zamieniło się w coś więcej i dzisiaj większość koncertów oglądam właśnie spod sceny, szukając najlepszych kadrów. Cenię fotografię koncertową, bo stawia przed fotografem wiele wyzwań i ograniczeń, jednocześnie pozostawiając sporo przestrzeni dla indywidualnego spojrzenia lub eksperymentów ze światłem.

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt zdjęć artystów reggae, w tym gwiazdy muzyki jamajskiej:  Burning Speara, Stephena Marleya, The Congos czy U Roya. Nie zabraknie również największych sław polskiego reggae. Zdjęcia powstawały w ciągu ostatnich kilku lat m.in. na festiwalach Summerjam (Niemcy), Garance Reggae Festival (Francja), Regałowisko Bielawa, Ostróda Reggae Festival oraz podczas niezliczonych koncertów klubowych.

Wystawa będzie prezentowana na dwóch głównych polskich festiwalach reggae: od 9 do 11 sierpnia na Ostróda Reggae Festival, a następnie od 22 do 24 sierpnia na Regałowisko Bielawa Reggae Festival. Podczas obu imprez zobaczycie nieco inny zestaw zdjęć, więc warto odwiedzić obie imprezy.

Polecane

Share This