Regina Carter: będzie Grammy?


2011.02.12

opublikował:

Regina Carter: będzie Grammy?

Regina Carter – najlepsza skrzypaczka jazzowa ostatnich lat przyjeżdża na jedyny, ekskluzywny koncert Ery Jazzu! Jej najnowszy album „Reverse Thread” nominowany jest do tegorocznej Grammy Awards.

Swój najnowszy album „Reverse Thread” skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion „mody na ludowość”. Kompozycje „Hiwumbe Awumba” oraz „Mwana Talitambula” to np. brawurowo rozegrane ludowe piosenki Żydów z Ugandy, a nagranie „Un Aguinaldo” to kompozycja oparta o hinduskie i portorykańskie melodie ludowe.


Regina Carter, nim zrodził się pomysł na tę płytę, dokładnie zapoznała się z ogromnym archiwum etnograficznym słynnego nowojorskiego World Music Institute. Tam znalazła inspiracje, by już pod kątem jazzowej improwizacji oraz folkowej zabawy, zaangażować najwłaściwszych muzyków: Yacouba Sissoko – wirtuoza gry na afrykańskiej „kora” oraz wprawnych jazzowych instrumentalistów (akordeonistów Gary`ego Versace i Willa Holshousera – z zespołu Davida Krakauera), basistę Mamadou Ba, gitarzystę Adama Rogersa i perkusistę Alvestera Garnetta). Album, którego amerykańska premiera odbyła się latem 2010 roku zyskał rekomendujące recenzje prestiżowych mediów. Premierowy program zostanie zaprezentowany wiosną 2011 jedynie na dwóch koncertach w Europie: Regina Carter wraz z „Reverse Thread” będzie gościem Ery Jazzu 14 kwietnia w warszawskim klubie Palladium.

Wcześniej, 19 marca, Era Jazzu przedstawia najnowszy kwintet kubańskiego pianisty Omara Sosy „Afri-Lectric” z gościnnym udziałem nu-jazzowego trębacza Joo Krausa.

Więcej: http://www.jazz.pl

Polecane

Share This