Robin Thicke i Pharrell Williams odwołują się od wyroku ws. plagiatu


2016.08.25

opublikował:

Robin Thicke i Pharrell Williams odwołują się od wyroku ws. plagiatu

Foto: P. Tarasewicz

W marcu ubiegłego roku sąd w Los Angeles orzekł, że Pharrell Williams i Robin Thicke, nagrywając swój przebój „Blurred Lines”, dopuścili się plagiatu i bezprawnie wykorzystali elementy „Got To Give It Up” Marvina Gaye’a. Artyści musieli zapłacić spadkobiercom muzyki Gaye’a 4 mln dolarów zadośćuczynienia oraz przekazać 1950% zysków z piosenki.

Thicke i Williams jednak nie odpuszczają. Właśnie złożyli w sądzie apelację, wskazując na szereg błędów popełnionych podczas śledztwa. Jednym z nich jest m.in. fakt, że muzykolog wynajęty przez rodzinę Gaye’a odsłuchał jedynie fragmenty obu piosenek, podczas gdy powinien je poznać w całości.

Decyzja sądu z ubiegłego roku była szeroko krytykowana w branży muzycznej. Zwracano uwagę, że wyrok negatywnie wpłynie na rozwój rynku, a artyści będą odtąd bardziej narażeni na oskarżenia o plagiat tylko dlatego, że zainspirowali się jakąś piosenką.

Rodzina Gaye’a procesuje się obecnie z jeszcze inną gwiazdą: Edem Sheeranem. Twierdzą, że singiel brytyjskiego wokalisty „Thinking Out Loud” jest plagiatem z klasycznej ballady „Let’s Get It On”.

Polecane

Share This