Róbrege – powrót po latach

Reaktywacja Grand Festival Róbrege.


2013.09.23

opublikował:

Róbrege – powrót po latach

Trudno powiedzieć, jak powstają mity, a takim jest ten festiwal – przedziwny, metafizyczny, muzyczny, alternatywny, po prostu inny. Po 30 latach od powstania Grand Festiwalu Róbrege, jego twórcy oraz Stołeczna Estrada postanowili go reaktywować. 6 października w namiocie festiwalowym pod Pałacem Kultury i Nauki zagrają: Twinkle Brothers (na zdjęciu), Izrael & goście (Kayah, Pablopavo, Vienio), Tymon & The Transistors, Deuter & Future Folk, Natural Mystic Akustycznie. Bilety już w sprzedaży

Grand Festiwal Róbrege to impreza organizowana od roku 1983 do 1990 przez Centralny Klub Studentów Uniwersytetu Warszawskiego Hybrydy. Pierwsza edycja odbyła się 6-7 października 1983 roku, w pomieszczeniach klubu przy ul. Kniewskiego (dziś ul. Złota). Festiwal w swojej formule dystansował się od tradycyjnego „spędu kapel”, był bardziej wydarzeniem z pogranicza performance`u i widowiska muzyczno – parateatralnego, o własnej logice i dynamizmie. Rezygnacja z formuły konkursu i postawienie na wyszukiwanie młodych buntowników sceny muzycznej, nieszukających komercyjnego splendoru, ale autentycznego wspólnego grania i przeżywania w imię  braterstwa i wolności, od początku było nadrzędną ideą festiwalu.

Koncert 6 października 2013 roku zatytułowany „Róbrege 30 lat później Reaktywacja” jest zapowiedzią powrotu festiwalu do kalendarza imprez. Kolejna edycja Grand Festiwalu Róbrege ma odbyć się w 2014 roku w formie, w której organizowany był on w latach osiemdziesiątych, czyli minimum dwa dni święta muzyki i wolności. Warto w tym miejscu zacytować wybitnego znawcę i filozofa polskiego reggae, Sławka Gołaszewskiego zwanego Czarodziejem Merlinem: Jeśli Słowo najpierw jest Dźwiękiem, a Dźwięk najpierw jest Rytmem, to Akt oznacza coś więcej niż tylko współistnienie form. Oznacza początek Ruchu, pęd pośród braku ograniczeń, stale postępującą lawinę zdarzeń i pomyśleń – a pośród nich kilka chwil dźwięczących ciszą.

Tegorocznemu koncertowi towarzyszyć będą również warsztaty gry na bębnach, FlapArt, wykłady art-managerskie, seminarium filmowe „Wolne Rytmy”, projekcje filmów „Beats of Freedom” i „Joe Strummer” oraz after party.

Bilety na koncert w cenie 40 zł (w dniu koncertu 50 zł) dostępne są w sieci eBbilet.pl.

Polecane