RPWL – zobacz zwiastun koncertowego DVD

Premiera "A Show Beyond Man And Time" już we wrześniu.


2013.09.05

opublikował:

RPWL – zobacz zwiastun koncertowego DVD

Z końcem września ukaże się nowe DVD jednego z najciekawszych niemieckich zespołów z nurtu art-prog rocka – RPWL. Na wydawnictwie zatytułowanym “A Show Beyond Man And Time” znajduje się zapis koncertu jaki odbył się w lutym br. w katowickim Teatrze Śląskim. Był to drugi występ zespołu w tym miejscu, jednak tym razem było to wydarzenie szczególne. RPWL zaprezentował bowiem po raz ostatni w całości koncertową wersję płyty “Beyond Man and Time”. Ale nie tylko. Wśród niespodzianek było także jedno z najbardziej lubianych nagrań formacji, utwór “Roses”, z gościnnym udziałem Raya Wilsona (ex-Genesis, Stiltskin). Oprócz koncertu w teatrze, na DVD “A Show Beyond Man And Time” znajdzie się także szereg materiałów dodatkowych m.in. wywiad z członkami zespołu.

“A Show Beyond Man And Time” DVD ukaże się nakładem Metal Mind Productions 23 września. Materiał będzie dostępny w dwóch wersjach: DVD oraz 2 CD DG.

RPWL to niemiecki zespół, którego muzykę można zakwalifikować jako rock progresywny z elementami art-rocka. Na ich płytach znajdziemy błyskotliwe kompozycje, chwytliwe melodie, dojrzałe i intrygujące brzmienie! To prawdziwy prog-rock z klasą – współczesny lecz nawiązujący przy tym do dobrych tradycji gatunku. W ich muzyce słychać ducha Pink Floyd – od grania coverów właśnie tego zespołu, RPWL rozpoczął w 1997 roku swoją karierę. Bardzo szybko muzycy wypracowali jednak swój własny, rozpoznawalny styl czego dowodzą wydane znakomite studyjne płyty: “God Has Failed” (2000), “Trying to Kiss the Sun” (2002), “Stock” (2003), “World Through My Eyes” (2005), “9” (2007), “The RPWL Experience” (2008), “The Gentle Art of Music” (2010). Najnowszą płytą w dyskografii RPWL jest “Beyond Man and Time” z 2012 roku i materiał z tej właśnie płyty znalazł się w programie koncertu w Teatrze Śląskim.

Płyta “Beyond Man and Time” jest pierwszym w historii zespołu albumem koncepcyjnym. Jego inspiracją było kultowe dzieło niemieckiego filozofa Friedricha Nietzsche “Tako rzecze Zaratustra”. W tej symbolicznej, stylizowanej na biblijną opowieści, tytułowy mędrzec głosi nietzscheańskie prawdy o ludzkiej naturze, o potrzebie jej przezwyciężenia, o afirmacji bytu i o wiecznym powrocie. Ustami Zaratustry autor podważa tradycyjne pojęcie moralności i przedstawia swoją koncepcję “nadczłowieka”. W podobny sposób skonstruowana jest historia przedstawiona przez RPWL. Muzycznie album otworzył zupełnie nowy rozdział w karierze zespołu – mamy tu sporo elementów klawiszowych, hinduskich efektów perkusyjnych. Nowością było także użycie sitar.

Polecane