Samael gościem Paradise Lost


2009.08.27

opublikował:

Samael gościem Paradise Lost

Znana jest już nazwa grupy która wystąpi wspólnie z Paradise Lost na dwóch polskich koncertach. W roli gościa specjalnego podczas koncertów w Warszawie (Stodoła, 1 grudnia) oraz w Krakowie (Studio, 2 grudnia) zaprezentuje się niezwykle popularna w Polsce formacja Samael. W marcu bieżącego roku ukazał się najnowszy album zespołu – płyta „Above”, która będzie promowana na występach w Polsce. Początkowo materiał zawarty na wydawnictwie miał się ukazać pod szyldem zespołu Above, pobocznego projektu muzyków Samael, ale ostatecznie członkowie zespołu zdecydowali, że wydadzą płytę jako album Samael i jedynie zatytułują ją „Above”.

Przypomnijmy, że bilety na koncert warszawski (1.12 Stodoła) można nabywać za pośrednictwem www.eventim.pl, www.ticketpro.pl oraz www.ticketonline.pl w cenie 89 zł (99 zł w dniu koncertu). Bilety na koncert krakowski (2.12 Studio) kosztują 89 zł (100 zł w dniu koncertu) i można je nabywać za pośrednictwem ticketpro.pl, eventim.pl oraz shortcut.pl.

Początkowo grupa była pod znacznym wpływem zespołów pokroju Hellhammer, Celtic Frost czy Venom i wraz z Mayhem czy Darkthrone jest uznawana za drugą falę black metalu. Należy jednak pamiętać, że muzyka Samaela nigdy nie przypominała muzyki norweskiej sceny i charakteryzowała się własnym, ciężkim brzmieniem. Dwie pierwsze płyty – „Worship Him” i „Blood Ritual” są klasycznymi pozycjami black metalu, natomiast od „Ceremony Of Opposites” zespół nabrał elementów stylu nazywanego obecnie dark metalem i jest czasem uznawany za dzieło nurtu post-black metal.

Wraz z ukazaniem się albumu „Passage” w 1996 zespół w zasadzie zerwał ze sceną black metalową i podążył w kierunku industrial metal, a tekstowo z szeroko pojętego satanizmu przeszedł w tematykę nacechowaną duchowością Wschodu. Zrezygnowano z perkusji na rzecz automatu perkusyjnego, a Xytras (już jako Xy) zajął się klawiszami i programowaniem. Zaczątek zmian można jednak usłyszeć już na EP „Rebellion”, gdzie pojawia się całkowicie elektroniczny utwór „Static Journey”, podkreślone zostają syntezatory, a motywem przewodnim tytułowego kawałka jest opozycja, którą można traktować jako opozycję yin-yang.

Wydana w 2 lata po Passage „EP Exodus” nacechowana jest jeszcze głębszym elektronicznym brzmieniem, które zostanie rozbudowane na kolejnym albumie – „Eternal”. Wydany w 1999 przy współpracy z producentem Davidem Richardsem , jeszcze dalej odchodzi od kanonów sceny metalowej (brak podwójnej stopy perkusyjnej, wyciszone gitary, wyeksponowane klawisze i automaty perkusyjne). W utworze „Supra Karma” pojawia się też pierwsza solówka gitarowa w historii zespołu.

„Reign Of Light” będąca kolejnym studyjnym nagraniem zespołu z jednej strony dodała więcej elementów orientalnych niż poprzednia płyta, a z drugiej delikatnie przesunęła się ponownie w stronę sceny ciężkiego metalu (m. in. wyraźniejsze gitary). Płytę poprzedzał pierwszy w historii singiel „Telepath”, a już po premierze płyty pojawił się drugi singiel – „On Earth”.

W czerwcu 2007 został wydany kolejny krążek zatytułowany „Solar Soul”. Jest on rozwinięciem pomysłów z „Reign Of Light” i charakteryzuje się zarówno dość znaczną orientalizacją, jak i ciężkimi gitarowymi riffami, ponadto ponownie pojawiły się podwójne stopy. Poprzedzony był singlem „Valkyries` New Ride”.

Polecane

Share This