Skrzyżowanie Kultur zaprasza na Dancing Cocktail


2018.09.14

opublikował:

Skrzyżowanie Kultur zaprasza na Dancing Cocktail

foto: mat. pras.

Prawdziwy Dancing Cocktail na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Król kologo, soulowe brzmienia i współczesna interpretacja hipnotycznego tunezyjskiego rytuału Banga – oto program jednej z imprez towarzyszących imprezie.

Dancing Cocktail to piątkowa propozycja dla osób, które nie tylko są fanami muzyki etnicznej, ale i tych, którzy po prostu lubią tańczyć. W tym roku, szóstego dnia festiwalu (21 września, godz. 19:00) publiczność będzie miała okazję zobaczyć wyjątkową muzyczną mieszankę, dzięki której pozna world beat w najlepszym i najbardziej aktualnym wydaniu! Charyzmatyczny King Aysoba z Ghany, soulowa wokalistka z Nigerii – Nneka oraz zespół łączący muzykę z transem – Ifriqiyya Électrique, sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Scena muzyczna świata się powoli decentralizuje i zalewa nas fala nowych, świeżych elektronicznych mieszanek muzycznych spoza Europy. Na piątkowych wieczór wybraliśmy nowe projekty, które podpijają sceny klubowe: Ifriqiyya Électrique i King Ayisoba. Gwiazdą wieczoru będzie Nneka – artystka z Nigerii, która karierę muzyczną zrobiła już po przeprowadzce do Hamburga. Nneka – to wybitna artystka i trochę symbol nowej Europy – jest zawsze w drodze i nigdzie nie czuję się w domu. Piątkowy koktail to mieszkanka nowych trendów muzycznych, które coraz częściej będą trafiać na europejskie top ten. Stay tuned & dance! – mówi Marta Dobosz, członkini Rady Programowej festiwalu.

Jako pierwszy wystąpi charyzmatyczny King Ayisoba nazywany „królem” muzyki kologo. Pochodzi z północno-wschodniej Ghany. W zaskakujący sposób opowiada o tożsamości i problemach współczesnych Ghańczyków. Znakomicie łączy tradycję ze współczesnością – grając na tradycyjnej, dwustrunowej lutni kologo, śpiewając sugestywne teksty w kilku językach, stał się jednym z najbardziej popularnych w Ghanie artystów. Jest niekwestionowanym liderem prężnej społeczności muzyków kologo skupionej w okolicach miasta Bolgatanga. Jego energetyczne, transowe piosenki znajdują sobie wielu zwolenników, nie tylko wśród tradycyjnych społeczności, ale także wśród mieszkańców miast i odbiorców spoza Ghany. To bez wątpienia „tradycyjna muzyka przyszłości”.

Z kolei Nneka to młoda wokalistka pochodząca z Nigerii, mieszkająca w Niemczech, kompozytorka i autorka tekstów. Jej autorska muzyka łączy elementy soulu, popu, r’n’b, afro beat czy reggae. Międzynarodową popularność zdobyła w 2008 roku przebojem „Heartbeat”, który długo utrzymywał się na listach przebojów w wielu krajach. Jako swoje podstawowe źródło inspiracji podkreśla hip-hop, a także Felę Kutiego, Boba Marleya i Lauryn Hill. Swój talent odkryła studiując w Hamburgu, początkowo śpiewała z gitarą w barach i klubach, a z biegiem lat zaczęła zwracać się coraz bardziej ku nigeryjskim korzeniom. Dziś jest uznawana za jedną z najpopularniejszych artystek w Nigerii.

Jako ostatni wystąpi zespół Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja). Ich twórczość to pierwotna forma rytualnej muzyki Banga z tunezyjskiej pustyni Djerid, spleciona z dźwiękami przesterowanej elektrycznej gitary, basu i post-industrialnej elektroniki. Bezkompromisowe i mocne spotkanie ze współczesną interpretacją ceremonii przyjmowania ducha rûwâhîne, odbywające się przy dynamicznym akompaniamencie bębnów, śpiewów i metalicznych dźwięków kastanietów qraqeb. Integralnym elementem Ifriqiyya Electrique są także wyświetlane w tle filmy, pokazujące autentyczne fragmenty ceremonii nagranej w miejscowości Tauzar i jej uczestników wpadających w trans. To połączenie globalne i ponad podziałami – między muzyką i obrzędem, będące prawdziwym wyzwaniem dla odbiorcy.

Program wieczoru:

19:00 – koncerty w namiocie festiwalowym przy PKiN – King Ayisoba (Ghana), Nneka (Nigeria), Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja). Bilety: 40 PLN
22:00 – klubowy DJ set w Kulturalnej – DJ KRZAKU i DJ Ensor, wstęp wolny.

Polecane

Share This