SLU – kawałek historii polskiego rapu (VIDEO)


2013.06.25

opublikował:

SLU – kawałek historii polskiego rapu (VIDEO)

W cieci pojawiło się interesujące video prezentujące historię powstania „Całkiem nowego oblicza” i pracy nad tegoroczną reedycją. Materiał to też bardzo ciekawy dokument oddający atmosferę jaka panowała 15 lat temu na rynku. Polecamy wszystkim fanom rapu w Polsce.


W filmie pojawiają się archiwalne zdjęcia, utwory oraz mnóstwo komentarzy zarówno Peji i DJ Decksa, jak i osób w różny sposób związanych z albumem „Całkiem Nowe Oblicze”. Jednym z poruszanych wątków jest kwestia okładki, z którą zespół miał mały kłopot. – Po wydaniu płyty nikt nie zarchiwizował żadnych plików źródłowych, skanów, zdjęć, czegokolwiek – wspomina Peja.

W dodatku front na cd został brutalnie rozciągnięty z wersji kasetowej, co w konsekwencji zaowocowało totalną „pikslacją” i wielkim rozczarowaniem. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, jak skanowanie gównianej okładki, która miałaby być twarzą tej produkcji podjęliśmy decyzję o szczegółowym odtworzeniu frontu płyty „Całkiem Nowe Oblicze”. Na szczęście zachowałem analogowe odbitki zdjęć, z których powstała całość, więc pozostało nam tylko czekać czy nasz człowiek podoła zadaniu. Już teraz mogę powiedzieć, że dał radę na 200 procent! Po masterze nagrań okładka, która zniszczyła nasze morale w dniu premiery 7 marca 99`, przyszedł czas na okładkę z prawdziwego zdarzenia i cieszy mnie fakt, iż wyszło to nam na lepsze, co w dzisiejszych czasach w przypadku wielu reedycji nie jest tak oczywiste. Wiemy bowiem jak wiele ekip borykając się dokładnie z tym samym problemem, jakim jest brak okładki i materiałów, z których powstawały decydują się na projekty zastępcze imitujące pierwowzór – tłumaczy Rychu.

Oficjalna premiera reedycji „Całkiem nowego oblicza” już za nami. Album
nagrany przez Peję i DJ-a Decksa po rozwiązaniu współpracy z Icemanem
pierwotnie trafił na rynek w 1998 roku. Zgodnie z tytułem, 16 nowych
wówczas utworów niosło zmianę wizerunku Slums Attack. W przekazie
słownym znacznie zredukowano liczbę wulgaryzmów, co pozwoliło grupie
wypłynąć na szersze wody. To właśnie za sprawą „Całkiem nowego oblicza”
kariera Slums Attack nabrała olbrzymiego rozpędu.

Zespół zremasterował krążek nagrany w 98` roku dodając tez drugą
płytę z remixami, która została wydana na kasetowym nielegalu pod
tytułem Otrzuty (Remixy) 98.

{reklama-hh}

Polecane

Share This