Sojka dziś w „Pod Pretekstem”


2009.08.24

opublikował:

Sojka dziś w „Pod Pretekstem”

Dziś o godzinie 21:00 na Dziedzińcu Masztalarni przy klubie Pod Pretekstem w Poznaniu wystąpi Staszek Sojka wraz ze swą znakomitą kompanią. Ani artysty ani jego koncertów przedstawiać specjalnie nie trzeba. Każdy, kto choć raz widział Sojkę na żywo w dowolnym repertuarze wie, że może oczekiwać prawdziwego Koncertu. Koncertu w którym dźwięk jest najważniejszy. Koncertu, gdzie jak w teatrze, najważniejsza jest prawdziwa, emocjonalna gra na żywo i bezpośredni, ciepły kontakt z publicznością. 

Stanisław Sojka wokalista, kompozytor, autor tekstów, pianista, skrzypek, gitarzysta.

Zadebiutował w 1978 roku recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Prezentował materiał z albumu „Don`t You Cry”. Początkowo uprawiał wokalistykę jazzową zdobywając nawet I miejsce na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie, nagrywał z Wojciechem Karolakiem, koncertował z nim i Michałem Urbaniakiem w klubie w Berlinie Zachodnim. Jednak interesowały go także inne formy przekazu muzycznego – udział w koncercie z okazji 600-lecia obrazu jasnogórskiego, gdzie śpiewał modlitwy i pieśni sakralne, w 1983 roku nagrał dedykowany Janowi Pawłowi II album „Matko, która nas znasz”.

Podczas pobytu w Niemczech nagrał album, który był niemałym zaskoczeniem dla publiczności ze względu na nową, pop-rockową stylistykę – „Stanisław Sojka”. Pod koniec lat 80-tych stworzył duet z gitarzystą Januszem „Yaniną” Iwańskim. Pierwszy wspólny album nie odniósł wielkiego sukcesu, dopiero płyta „Acoustic”, gdzie obok Iwańskiego zagrali z Soyką: Jerzy Piotrowski, Mateusz Pospieszalski, Antoni Gralak – nadał artyście status gwiazdy.

Bardzo oryginalnym projektem w twórczości Soyki jest album :”Sonety Shakespeare”- wybór 12 sonetów w przekładzie Macieja Słomczyńskiego i Stanisława Barańczaka. Kolejnym, równie oryginalnym eksperymentem jest skomponowanie i nagranie muzyki do słów „Tryptyku Rzymskiego”, którego fragment prezentowany był Papieżowi na koncercie z okazji Jego imienin.

Soyka zagra ze swoim znakomitym zespołem w składzie:

Przemek Greger – gitary

Marcin Lanch – gitara basowa

Kuba Sojka – perkusja

Zbigniew „Uhuru” Brysiak – instr. perkusyjne

Bilety w cenie 40 zł do nabycia Pod Pretekstem, CIM oraz www.bilety24.pl

24 sierpnia 2009, g. 21.00

POD PRETEKSTEM

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

Polecane

Share This