Solowy debiut gitarzysty The Rolling Stones w nowym, wyjątkowym wydaniu


2019.02.14

opublikował:

Solowy debiut gitarzysty The Rolling Stones w nowym, wyjątkowym wydaniu

foto: mat. pras.

W 1988 roku Keith Richards wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany „Talk Is Cheap”. Pyta składała się z jedenastu doskonałych kompozycji, które stanowią esencję rock’n’rolla. 29 marca wydawnictwo wróci do sklepów w wyjątkowej wersji.

Wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy jego macierzysty zespół The Rolling Stones miał przerwę w działalności. Keith, znany ze swojego niespokojnego charakteru, pracował dalej. Zajmował się wtedy między innymi filmem o Chucku Berrym pt. „Hail Hail Rock‘nRoll” razem z perkusistą Steve’em Jordanem i szukał kolejnego wyzwania. Nigdy wcześniej nawet nie myślał o nagrywaniu solowej płyty i dziś przyznaje że w zasadzie został do studia ‘wrzucony siłą, zapierałem się rękami i nogami, krzycząc że nie chcę’.

Przez całą swoją dotychczasową karierę z The Rolling Stones był muzykiem jednego zespołu. – Zawsze skoncentrowany byłem na jednym” mówi Keith “Uważałem, że Stonesi to idealne miejsce dla mnie i dla tego co zawsze chciałem robić. Nie wyobrażałem sobie, że tworzenie czegoś innego może być równie satysfakcjonujące – komentował.

Na szczęście udało mu się zebrać wspaniały zespół, grający pod nazwą X-Pensive Winos. Od samego początku brzmieli jak prawdziwa rockowa grupa. Na gitarze grał Waddy Wachtel, oczywisty wybór do obecnego już w studio perkusisty, Stevego Jordana. – Waddy i ja, to jak Ronnie i ja – mówi Keith. – Po pięciu minutach razem czuliśmy się, tak jakbyśmy znali się przez całe swoje życie.

Charlery Drayton grał na basie i perkusji i tak z tria zrobił się kwartet, a kwartet stał się za chwilę kwintetem dzięki wokaliście i pianiście Ivanowi Neville. Wszyscy byli multi instrumentalistami i muzycznymi podróżnikami. Razem weszli do studia Le Studio niedaleko Quebecu w Kanadzie, z dala od dużego miasta. Muzyka wychodziła w zasadzie od razu: – To po prostu zaczęło płynąć ot tak sobie, wystarczyło się tylko tego trzymać – wspomina Keith.

Jednym z pierwszych zarejestrowanych utworów był „Take It So Hard”. To dość szorstki, ale lekki klasyk, który dość dobrze wyjaśnia czemu Keith nazywany bywa człowiekiem riffu. Ten numer definiuje nowoczesnego rocka.

Nagrywanie przeniosło się później na wyspę Montserrat i Bermudy. W nagraniach udział wzięła plejada gwiazd, byli to m.in. Sarah Dash, Bootsy Collins, Maceo Parker, the Memphis Horns, Patti Sciafia i Mick Taylor.

Radosna płynność tego albumu została obecnie zregenerowana. Każdy zawarty na niej utwór przeszedł gruntowną odnowę. Dzięki remasteringowi Stevego Jordana, Talk Is Cheap brzmi dziś tak dobrze, jak brzmiał trzydzieścia lat temu. A jak powiedział Keith Richards: – Brzmi tak świeżo, jak w dniu w którym został stworzony.

Reedycja zawiera 6 dodatkowych utworów – cztery z nich zostały nagrane przy udziałe pianisty Johnniego Johnsona, są to m.in. utwory Eddiego Taylora „Big Town Playboy”, „Blues Jam’ i „Slim”, a także cover utworu Jimmyego Reed’a „My Babe”.

Wersje Super Deluxe i Deluxe box set mają wyjątkowe opakowania. Zwierają też specjalne książeczki z tekstem przygotowanym przez Anthonyego DeCurtisa, który opowiada historię powstawania albumu, opisuje też wpływ albumu na kulturę. Dołączone są też niepublikowane wcześniej zdjęcia i materiały archiwalne.

– Ten album nadal jest świeży – powiedział Keith Richards. – Słuchałem go wiele razy i nigdy przez pryzmat nostalgii, w ogóle go w taki sposób nie odbieram. Tylko jako podsumowanie tamtego czasu. Naprawdę to podziwiam. Po prostu świetnie się bawiliśmy go tworząc i to słychać.

„Talk Is Cheap” ukaże się w wersjach: CD, winyl, Deluxe and Super Deluxe box set.

„Talk Is Cheap” w wersji CD i winyl zawiera utwory:
1. Big Enough
2. Take It So Hard
3. Struggle
4. I Could Have Stood You Up
5. Make No Mistake
6. You Don’t Move Me
7. How I Wish
8. Rockawhile
9. Whip It Up
10. Locked Away
11. It Means A Lot

„Talk Is Cheap” w wersji Deluxe & Super Deluxe Box Set zawiera bonusowe utwory:
1. Blues Jam
2. My Babe
3. Slim
4. Big Town Playboy
5. Mark On Me
6. Brute Force

„Talk Is Cheap” w wersji Deluxe Box Set zawiera także:
– zremasterowany winyl 180g i 180g winyl z dodatkowymi materiałami
– 7″ singiel Take It So Hard / I Could Have Stood You Up
– 7” singiel Make No Mistake / It Means A Lot
– Zremasterowany album w wersji CD i CD zawierające 6 bonusowych i niewydanych utworów
– 80 stronicową książeczkę z twardą oprawą z esejem napisanym przez Anthony’ego DeCurtisa z wywiadem z Keithem oraz rzadkie i niepublikowane dotąd zdjęcia z osobistego archiwum .
– Archiwalia: identyfikator z trasy koncertowej, dwie książeczki z tekstami, reprodukcja z zaproszenia na odsłuch płyty, kostka do gitary z trasy Talk is Cheap, dwa plakaty
– Zawartość jest zapakowana w wyjątkowym pudełku, nawiązującym do futerałów na gitary marki Fender.

„Talk Is Cheap” w wersji Super Deluxe box set to:
– Wersja limitowana i ponumerowana
– Zawiera wszystkie materiały z wersji Deluxe Box set
– Dodatek, wyjątkowa replica ulubionej gotary Keitha: Fender ‘Micawber’
– Dodatek: ręcznie zdobione drewniane element gitarowe z jesionu, wykonane ręcznie w Fender Custom Shop w Kalifornii

Polecane

Share This