Sopot TOPtrendy Festiwal 2013


2013.06.09

opublikował:

Sopot TOPtrendy Festiwal 2013

Podwójnie platynowa płyta Andrusa pt. „Myśliwiecka” okazała się najlepiej sprzedającym się krążkiem w Polsce.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął jubileuszowy koncert grupy BIG CYC, która na scenie obchodziła 25-lecie działalności. Dżej Dżej, Dżery, Piękny Roman, Maras, Gadak i Skiba razem z całą widownią zaśpiewali swoje najbardziej znane przeboje, m.in. „Makumba”, najnowsze „Słoiki”, „Dres” czy „Berlin zachodni”. Jubilatom w czasie występu towarzyszyli na scenie zaskakujący goście: Patrycja Pająk, Krzysztof Ibisz, Karolina Szostak i Elżbieta Romanowska. Piosenkę „Bo z dziewczynami” zespół wykonał z towarzyszeniem z Jerzym Połomskim. Specjalnym gościem koncertu był Szymon Majewski, którego wejścia z zainscenizowanego na terenie Opery Leśnej mieszkania, były swoistym komentarzem do meczu reprezentacji polski w piłce nożnej.

Zwycięzcą koncertu TOP został  Artur Andrus, który nie zawiódł fanów i wykonał swój największy hit „Piłem w Spale, spałem w Pile”. Artysta podziękował słuchaczom za to, że dzięki nim mógł znaleźć się na sopockiej scenie i złożył zaskakującą obietnicę, że za to, że słuchacze kupili jego płytę, odwdzięczy im się również coś kupując.

Drugie miejsce zajął Andrzej Piaseczny, którego przeboje „To co dobre” oraz „Śniadanie do łóżka” śpiewała cała sopocka publiczność. Trzecie miejsce przypadło w udziale Kamilowi Bednarkowi za album „Jestem”. Artysta występujący z formacją Bednarek zaprezentował kompozycję „Jestem” z najnowszej płyty oraz „Dni, których jeszcze nie znamy”.

Nagrodę z rąk Artura Rojka odebrała Maria Peszek za album „Jezus Maria Peszek”. Artystka wykonała, aż trzy piosenki „Sorry Polsko”, „Ludzie psy” i „Pan nie jest moim pasterzem”.

Laureat szóstego miejsca Kazik Staszewski, który z projektem  KNŻ za złotą płytę „Bar la Curva / Plamy na słońcu” wykonał utwór „Artyści”.

7 miejsce przypadło Andrzejowi Piasecznemu, który nominowany był za płyty „To co dobre” oraz „Zimowe piosenki” nagrane wspólnie z Sewerynem Krajewskim.

8 miejsce zajął Donatan, którego odważne połączenie hip-hopu z folkową muzyką słowiańską przyniosło jego albumowi „Równonoc. Słowiańska dusza” status diamentowej płyty. Artysta brawurowo wykonał utwory „Budź się” i „Nie lubimy robić” a następnie podziękował słuchaczom za zakup jego płyty, co jak stwierdził w tych czasach jest nie lada odwagą.

Ania Dąbrowska z albumem „Bawię się świetnie”, który został okrzyknięte przez krytyków – najlepszym w jej dotychczasowej karierze, znalazła się na 8 miejscu. Artystka wykonała dwa utwory „Jeszcze ten jeden raz” oraz „Charlie, Charlie” 

Przedostatni w rankingu TOP-u był zespół  Coma, który wykonał hit „Los, cebula i krokodyle łzy” z najnowszej płyty pt. „Czerwony album”.

Koncert otworzył zespół  HEY, którego album „Do rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan” z kompozycją „Co tam” okrył się już platyną.

Koncert prowadził duet – Agnieszka Popielewicz i Maciek Rock.

Druga część wieczoru należała do świętującego jubileusz zespołu HEY, który rozgrzał sopocką publiczność swoimi największymi przebojami. Historię zespołu, jego wokalistka Kasia Nosowska wyśpiewała takimi hitami jak „Teksański”, „List”, „Faza delta”, „Do rycerzy”, „Ja sowa”, „Sic!”. HEY-owi na scenie towarzyszyli goście: Czesław Mozil w utworze „Kto tam jest w środku?”,  Ania Dąbrowska towarzyszyła zespołowi w utworze „Mru, mru”, Artur Rojek w piosence „Muka” a Andrzej Smolik wykonał z zespołem piosenkę „Mimo wszystko”.

    

Koncert zakończył się wręczeniem nagród: RMFon, którą zespół odebrał z rąk Adama Czerwińskiego z RMF FM oraz Nagrody Prezydenta Miasta Sopot, którą osobiście wręczył prezydent Jacek Karnowski i wspólnym z publicznością, odśpiewaniem piosenki „Moja i twoja nadzieja”.

Sopot TOPtrendy Festiwal 2013

Sopot TOPtrendy Festiwal po 4 latach wraca do sopockiej Opery Leśnej. Najlepiej sprzedający się artyści roku 2012, czołówka młodych i niezwykle obiecujących wykonawców wyłonionych w konkursie „trendy 2013”, a także najlepsze kabarety w Polsce bez cenzury, i cieszące się dużym uznaniem widzów koncerty towarzyszące – tak w skrócie zapowiada się nadchodząca edycja Sopot TOPtrendy Festiwal.

W pierwszym dniu Festiwalu, 7 czerwca, na scenie Opery Leśnej prawdziwa muzyczna uczta – widzowie oraz kilkutysięczna publiczność w Sopocie obejrzą aż 3 wyjątkowe koncerty. Zaczynamy od urodzin zespołu, który na polskiej scenie obecny jest już ćwierć wieku. „Berlin Zachodni”, „Makumba”, Dres”, Świat według Kiepskich”, „Rudy się żeni”, „Guma”, czy „Ballada o smutnym skinie” – te wszystkie utwory grali właśnie oni. Swoje 25-lecie na tegorocznym Sopot TOPtrendy Festiwal będzie świętowała grupa BIG CYC. Tak okrągła liczba zobowiązuje, dlatego w koncercie oprócz samych jubilatów sporo gości. Jakich? Wszystkie karty zespół odkryje już w piątek, 7. czerwca, o godz. 20.00. Jak zapowiada Skiba: – W tym dniu „bigcycomania” ogarnie całą Polskę!

Po koncercie jubileuszowym BIG CYCA niezrównana dziesiątka wykonawców, których płyty osiągnęły w minionym sezonie rekordową sprzedaż. Najpopularniejsi wykonawcy minionego roku zagrają w koncercie TOP – zobaczymy Anię Dąbrowską, Andrzeja Piasecznego (w dwóch projektach), zespół COMA, HEY, BEDNARKA, Marię Peszek, Artura Andrusa, Donatana i formację KNŻ (Kazik Na Żywo).

Na koniec wieczoru olbrzymia niespodzianka i gratka dla fanów dobrego polskiego rocka – na scenie Opery Leśnej wystąpi kultowy zespół HEY, który wspólnie z Telewizją POLSAT postanowił obchodzić swój okrągły jubileusz – 20 lat istnienia. Warto dodać, że to pierwszy

w historii grupy taki jubileusz – nigdy wcześniej podobne wydarzenie w przypadku tej formacji nie miało miejsca. Dziś bez wątpienia możemy zaryzykować stwierdzenie, że grupa HEY to jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992r. ich znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie wierną publiczność. Pierwsza płyta HEY – „Fire” wydana

w 1993r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych.

Spośród wielu nagród, jakie zespół otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie „Złotego Bączka”, którego otrzymali na Przystanku Woodstock za najlepszy koncert na festiwalu w 2004r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Nie można też pominąć faktu, że HEY i Katarzyna Nosowska są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród „Fryderyk” – na 69 nominacji tej prestiżowej nagrody – zdobyli ich w sumie już 29! Niewątpliwie, istotnym wydarzeniem w historii zespołu był projekt zrealizowany w ramach kultowej już serii koncertów bez prądu – „MTV Unplugged” – we wrześniu 2007r. Na tym wyjątkowym koncercie jubileuszowym, na scenie Opery Leśnej w Sopocie, usłyszymy wybrane największe przeboje HEY. Będą to m.in.: „Moja i twoja nadzieja”, „Ja, sowa”, „Mimo wszystko” czy „List”.

Drugiego dnia Festiwalu, 8 czerwca, koncert jakiego jeszcze w historii Sopot TOPtrendy Festiwal nie było. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, na polskim rynku muzycznym coraz większa liczba młodych wykonawców przebija się z sukcesami do tzw. mainstreamu, co powoduje wielką muzyczną wymianę pokoleń na rodzimej scenie. Co ciekawe, ci zupełnie nowi, często bardzo zdolni artyści, okazują się być doskonale przygotowanymi do poruszania się w trudnym świecie szołbiznesu.

Z pewnością najpopularniejszy muzyczny talent show w Polsce – „Tylko muzyka. Must be the music” – też okazuje się kuźnią talentów i ważną trampoliną do sukcesu. Zwycięzcy „Tylko muzyka” nagrywają płyty, ich kalendarze są zapełnione koncertami, biorą udział w prestiżowych festiwalach w kraju i są często obecni w mediach, a co za tym idzie w świadomości milionów Polaków. Dlatego właśnie Telewizja POLSAT zdecydowała się na włączenie do Sopot TOPtrendy Festiwal nowego konkursu. Po raz pierwszy zobaczymy wykonawców, którzy staną do walki w konkursie na „Największy Przebój Roku” – w koncercie usłyszymy młodych artystów, których utwory, w okresie od czerwca 2012 do czerwca 2013, gościły na 1. miejscach list przebojów oraz te, które były najczęściej grane w stacjach radiowych w całej Polsce. „Przebój Roku” wybiorą widzowie w głosowaniu SMS-owym. W koncercie wezmą udział, m.in. zwycięzcy „Tylko muzyka. Must be the music” – zespoły Enej i Lemon, finaliści ubiegłorocznego konkursu „trendy” – Loka i Jula, a także Ania Wyszkoni, formacja Pectus, Rafał Brzozowski, Ewelina Lisowska i inni.

W tym samym dniu zaprezentują się również finaliści konkursu „trendy” – czyli najbardziej utalentowani młodzi wykonawcy. W ostatnich latach notujemy rekordowe ilości w liczbie zgłoszeń. W tym roku wpłynęło 358 zgłoszeń. Spośród nich jury wybierze 9 najlepszych piosenek, które artyści zaprezentują nam podczas konkursu „trendy”. W ubiegłym roku nagrodę artysty „trendy 2012”, wybraną przez widzów w głosowaniu SMS otrzymała Jula, a nagrodę jury Mika Urbaniak. Kto zdobędzie tytuł artysty „trendy 2013”? Odpowiedź poznamy już 8. czerwca wieczorem.

Ostatni, trzeci dzień Festiwalu, 9 czerwca, już po raz dziesiąty oddamy w ręce najlepszych i najpopularniejszych kabaretów i satyryków. W tym roku, na wyjątkowej, jubileuszowej X Sopockiej Nocy Kabaretowej wystąpią najlepsi z najlepszych, w zupełnie nowych skeczach. Zobaczymy, m.in.: kabarety Ani Mru-Mru, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy.B, Smile, Grupa Mocarta, Marcina Dańca, Ireneusza Krosnego, Artura Andrusa, Andrzeja Grabowskiego, Olafa Lubaszenkę, oraz Cezarego Pazurę.

Popularne newsy

Sopot TOPtrendy Festiwal 2013

Jeszcze tylko przez tydzień można nadsyłać zgłoszenia do konkursu  „trendy” na Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Termin zgłaszania kandydatur upływa w niedzielę, 21 kwietnia, o północy. Finalistów konkursu zobaczymy na scenie 8 czerwca w koncercie „trendy”.

Już po raz jedenasty podczas Sopot TOPtrendy Festiwal Telewizja POLSAT będzie promować utalentowanych młodych artystów. Konkurs trendy jest już marką samą w sobie. Z roku na rok koncert „trendy” cieszy się coraz większą sympatią widzów. Występy młodych wokalistów w minionym roku oglądał prawie co 5. widz. W ostatnich latach notujemy rekordowe ilości w liczbie zgłoszeń. W ubiegłym roku, podczas dziesiątego jubileuszowego Sopot TOPtrendy Festiwal 2012, spośród 425 zgłoszeń, wybrano 9 najlepszych piosenek, które artyści zaprezentowali nam podczas koncertu „trendy”. Finałową dziewiątkę wybrały znane i cenione osobowości dziennikarstwa muzycznego oraz przedstawiciele Telewizji POLSAT: Paweł Sztompke (PR1), Piotr Baron (PR3), Darek Maciborek (RMF), Rafał Olejniczak (Radio Zet), Piotr Jaroszewski (Złote Przeboje), Maciej Ulewicz (Radio PIN), Bogusław Potoniec (Radio ESKA), Nina Terentiew (dyrektor programowy i członek zarządu Telewizji POLSAT) oraz Marcin Perzyna (dyrektor Sopot TOPtrendy Festiwal).

Dotychczasowe edycje konkursu „trendy” udowadniają, że ich laureaci świetnie dają sobie radę na muzycznej scenie. Sa wśród nich, m.in.: Zakopower, Afromental, Bracia, Volver, Ewa Farna, Jula czy Honorata „Honey” Skarbek.

Nadchodząca, jedenasta już, edycja Sopot TOPtrendy Festiwal, odbędzie się w tym roku w dniach 7-9 czerwca 2013r

Karta Zgłoszeniowa i Wyciąg z Regulaminu Sopot TOPtrendy Festiwal 2013 /linki do plików/ na stronie internetowej:  www.toptrendy.pl

Popularne newsy

Polecane

Share This