Soulfly zagrają też w Gdańsku


2012.09.13

opublikował:

Soulfly zagrają też w Gdańsku

Grupa prowadzona przez Maxa Cavalerę, byłego lidera Sepultury, przyjedzie do Polski promować swój najnowszy album „Enslaved” wydany w marcu 2012. Jak czytamy w informacji prasowej, „Enslaved” to jeden z najbardziej agresywnych i dynamicznych albumów w dorobku zespołu, jednocześnie potwierdza powrót Soulfly do najwyższej formy.

W związku z tym, że obok Soulfly wystąpią zespoły synów Maxa Cavalery: Incite oraz Lody Kong – trasa odbywa się pod hasłem „The Maximum Cavalera Tour”.

SOULFLY

`The Maximum Cavalera Tour`

supports:

INCITE (Richard Cavalera`s band)

LODY KONG (Zoyn & Igor Cavalera`s band)

16.09 niedz. 19:00

Gdańsk, Parlament

bilety 79/89 pln

KUP BILET:

Zespół SOULFLY powstał w 1997 roku z inicjatywy gitarzysty Maxa Cavalery, który rok wcześniej opuścił grupę Sepultura. Cavalera do współpracy zaprosił perkusistę Roya Mayorga, który występował poprzednio w Horn i Nausea, gitarzystę Jacksona Bandeira członka Chico Science oraz basistę Marcelo Diasa. W międzyczasie Cavalera gościł w studiu nagraniowym podczas sesji nagraniowej zespołu Deftones, który zaprosił muzyka do zaśpiewania w utworze „Headup” wydanym na albumie Around the Fur. Znajdujące się w tekście słowa „soul fly” posłużyło jako nazwa zespołu.

Wkrótce potem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Roadrunner Records. W maja 1998 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo zatytułowane Soulfly. Płyta została zrealizowana z udziałem licznych gości. W otwierającym płytę utworze „Eye For An Eye” zaśpiewał wokalista Fear Factory Burton C. Bell, z kolei w utworze „Bleed” wystąpił lider Limp Bizkit Fred Durst. W Stanach Zjednoczonych debiut dotarł do 79. miejsca listy Billboard 200. Cały album został zadedykowany pamięci pasierba Maxa Cavalery, Dany „D-LOW” Wellsa (ur. 30 maja 1975, był synem Glorii Cavalery z jej poprzedniego związku), który 16 sierpnia 1996 zginął w wyniku wypadku samochodowego[6] (według rodziny prawdopodobnie został zamordowany, a okoliczności zostały upozorowane na wypadek samochodowy). Kolejne wydawnictwa oraz pojedyncze utwory Soulfly były również poświęcone pamięci Wellsa.

Również w 1998 roku muzycy zaproszeni do udziału w europejskiej części festiwalu Ozzfest. Bandeira ograniczony zobowiązaniami wobec innego zespołu opuścił Soulfly. Muzyka zastąpił Logan Mader, który opuścił Machine Head. Z końcem 1999 roku Logan mimo ugruntowanej pozycji w zespole na tle konfliktów z Cavalerą również opuścił Soulfly. Logana zastąpił Mikey Doling znany wówczas z występów w punk rockowym zespole Snot. Następnie odszedł Roy Mayorga, którego zastąpił Joe Nunez. W odnowionym składzie w 2000 roku muzycy odbyli amerykańską cześć koncertów objazdowego festiwalu Ozzfest.

Tego samego roku ukazał się drugi album Soulfly zatytułowany Primitive. Nagrania zostały zrealizowane w studiu nagraniowym The Saltmine Studio Oasis w mieście Mesa we współpracy z producentem muzycznym Tobym Wrightem. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. wokaliści Tom Araya (Slayer), Corey Taylor (Slipknot), Chino Moreno (Deftones) i Sean Lennon (syn Johna Lennona). Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 32. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 226 569 egzemplarzy. W ramach promocji muzycy zagrali liczne koncerty w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz innych krajach europejskich. Koncerty Soulfly poprzedzały występy zespołu Glassjaw.

W październiku 2001 roku Nunez odszedł z zespołu i dołączył do pochodzącej z Chicago formacji Striping The Pistol. Na stanowisko perkusisty natomiast powrócił Mayorga. W czerwcu 2002 roku ukazał się kolejny album zatytułowany ?. Na płycie tradycyjnie pojawili się gościnnie inni muzycy, m.in. wokalista Cristian Machado z grupy Ill Nino. Limitowana wersja wydawnictwa zawierała m.in. interpretacji utworów z repertuaru grup Black Sabbath, Pailhead i Sacred Reich. Natomiast tytuł wydawnictwa został zainspirowany hinduską sylabą om przypominająca cyfrę 3. Trzeci w dorobku artystycznym zespołu album był promowany podczas koncertów z thrash metalową grupą Slayer w ramach festiwali Extreme Steel. Kolejne koncerty jako headliner muzycy zagrali w Europie. Jesienią odbyły się kolejne koncerty w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołami Will Haven i Dwonthesun[3]. W grudniu Soulfly zagrał także w Japonii i Australii wraz z Hatebreed.

Na przestrzeni stycznia i lutego 2003 roku muzycy udali się do Europy, gdzie dali szereg koncertów. Wkrótce potem z Soulfly odeszli Mayorga, Doling i Dias[. Funkcję perkusisty ponownie objął Joe Nunez. Ponadto do grupy dołączyli gitarzysta Marc Rizzo związany z Ill Nino i basista Bobby Burns znany z występów w Primer 55. W międzyczasie był realizowany czwarty album na którym cześć partii gitary basowej zarejestrował Dave Elefson były członek Megadeth. 30 marca został wydany album Prophecy. Wydawnictwo zawierało oprócz nowych kompozycji dodatkowe nagrania zrealizowane podczas Hultsfred Festiwal w Szwecji w 2001 roku. Prophecy prezentowało rozwiniętą formułę muzyki prezentowanej dotychczas przez zespół. Część utworów została nagrana w Serbii wraz z tradycyjnym zespołem ludowym oraz grupą muzyczną EyesBurn. Ponadto na flecie i kobzie zagrał Ljubomir Dimtrijevic. W kwietniu muzycy zagrali w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołami E-Town Concrete i Sworn Enemy. Czwarty album był promowany również podczas letnich koncertów wraz z grupą Ill Nino. W listopadzie ukazała się płyta projektu gitarzysty zespołu Marca Rizzo zatytułowana Committee of Thirteen. Natomiast Soulfly zaanonsowało koncerty z grupą Morbid Angel które odbyły się w styczniu 2005 roku. W kwietniu zespół udał się do Rosji gdzie zagrał w Moskwie, Kaliningradzie, Nowogrodzie i Petersburgu.

4 października 2005 został wydany piąty album Soulfly zatytułowany Dark Ages. Gościnnie na płycie wystąpił wokalista S.O.D. Nemanja „Coyote” Kojić w utworze pt. „Innerspirit”. W Stanach Zjednoczonych płyta zadebiutowała na 155. miejscu listy Billboard 200 sprzedając się w przeciągu tygodnia w nakładzie 8500 egzemplarzy. W październiku i listopadzie zespół występował wspomagany przez zespoły Throwdown, Bloodsimple i Incite. W 2006 roku Soulfly wystąpił w Europie wraz z zespołem Skindred. Kolejne koncerty odbyły się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Muzycy zagrali także na Download Festival w Castle Donington w Wielkiej Brytanii. 20 kwietnia 2007 roku zespół wystąpił po raz pierwszy w Ameryce Południowej w ramach Estadio Pepsi Music w Buenos Aires.

29 lipca 2008 roku ukazał się szósty album Soulfly zatytułowany Conquer. Gościnnie na płycie wystąpił członek Morbid Angel David Vincent, który zaśpiewał w utworze „Blood Fire War Hate”. Specjalna edycja wydawnictwa zawierała dodatkow płytę DVD z zapisem koncertu z 13 lipca 2005 roku w warszawskim klubie Stodoła. W Stanach Zjednoczonych płyta dotarła do 66. miejsca listy Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 8400 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery.

26 maja 2010 premierę miał siódmy album grupy zatytułowany Omen. Dwa miesiące później, w lipcu 2010 z zespołu odszedł basista Bobby Burns[. Jego miejsce, na czas zaplanowanych tras koncertowych, zajął Johny Chow, współpracujący z Maxem Cavalerą także w projekcie muzycznym Cavalera Conspiracy. W 2011 roku w miejsce Chowa funkcję basisty objął Tony Campos znany z występów w grupie Static-X. W połowie 2011 grupę opuścił jej długoletni perkusista Joe Nunez. Jego miejsce objął David Kinkade (członek zespołu Divine Empire, Borknagar, w przeszłości także Malevolent Creation).

We wrześniu 2011 Soulfly nagrywał nowy, ósmy w dorobku album, którego premierę zaplanowano na 2012. Płyta jest zartytułowana „Enslaved”. Na płycie gościnnie pojawił się Dez Fafara, który stworzył wspólny utwór z Maxem Cavalerą. Album promuje teledysk do utworu „World Scum”. Ponadto na płycie znalazł się kolejny utwór poświęcony pamięci Dany Wellsa, zaś wystąpili w nim – po pierwszy – wszyscy trzej synowie Maxa: Igor i Richie (śpiew) oraz Zyon (perkusja).

źródło : Wikiedia

Polecane

Share This