Spór sądowy z udziałem Iron Maiden zakończony

Dobre wieści dla fanów, gorsze dla muzyków.


2018.03.12

opublikował:

Spór sądowy z udziałem Iron Maiden zakończony

foto: John McMurtrie

Zakończyła się sprawa przeciwko muzykom Iron Maiden o naruszenie praw autorskich. W ubiegłym roku pozwe w tej sprawie złożyli prawnicy byłych członków formacji Beckett. Steve Harris i Dave Murray zostali zobligowani do wypłacenia drugiej stronie 900 tysięcy funtów odszkodowania oraz pokrycia kosztów sądowych.

Sprawa dotyczyła dwóch utworów Ironów – „Hallowed Be Thy Name” z wydanej w 1982 roku płyty „The Number Of The Beast” oraz znacznie młodszego „The Nomad” (kawałek pochodzi z „Brave New World”, 2000). W przypadku pierwszego z utworów kontrowersje budził fragment tekstu. Zdaniem muzyków Beckett wers „Mark my words believe my soul lives on. Don’t worry now that I have gone” był plagiatem linijki „Others are glad to see him gone, mark my words my soul lives on” z ich utworu „Life’s Shadow”. Ten sam utwór miał posłużyć Ironom za nazbyt widoczną inspirację przy wspomnianym „The Nomad”, które Dave Murray skomponował na potrzeby „Brave New World”. Poniżej znajdziecie porównanie obu utworów, które nie pozostawia żadnych złudzeń.

Iron Maiden dobrze znali grupę Beckett, na stronie B singla „2 Minutes To Midnight” nagrali własną wersję ich utworu „Rainbow’s Gold”.

Na mocy ugody Iron Maiden wciąż mogą wykonywać oba utwory i wykorzystywać je na swoich wydawnictwach. O ile „The Nomad” nie pojawia się w setlistach koncertowych grupy, o tyle „Hallowed Be Thy Name” było ich żelaznym punktem. Zespół usunął z programu koncertów jeden ze swoich najlepszych utworów w związku ze złożonym pozwem. Fakt, że teraz będzie mógł do nich wrócić, z pewnością ucieszy fanów szykujących się na tegoroczne koncerty zespołu. Przypomnijmy, że 27 i 28 lipca Ironi zagrają w krakowskiej Tauron Arenie.

Prawnik Barry McKay zapowiada kolejne pozwy przeciw brytyjskiej ikonie heavy metalu.

Polecane