>

Stan Gotowości 2009 i Road to Freedom – to utwory przygotowane specjalnie na dzisiejszy koncert

Stan Gotowości 2009 i Road to Freedom - to utwory przygotowane specjalnie na dzisiejszy koncert


2009.06.04

opublikował:

Stan Gotowości 2009 i Road to Freedom – to utwory przygotowane specjalnie na dzisiejszy koncert

Lombard przygotował specjalne utwory na dzisiejszy koncert w Gdańsku. „Road to Freedom” oraz „Stan Gotowości 2009” to piosneki, które między innymi zespół zaprezentuje podczas koncertu z okazji 20 rocznicy upadku komunizmu w Europie wschodniej. Utwory pochodzą z DVD zespołu „W hołdzie solidarności drogi do wolności”, a utwór Road to freedom znajdzie się także na zaplanowanej na jesień nowej płycie zespołu Lombard. W utworach można usłyszeć fragmenty wypowiedzi, głosy wielkich postaci – Lecha Wałęsy, Jana Pawła II czy Wojciecha Jaruzelskiego.

Wydane po 5 letniej pracy DVD (2008) stanowi jednocześnie ukoronowanie pewnego etapu w twórczości Lombardu jak i początek nowego rozdziału dla zespołu. Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak zainspirowani spotkaniem z działaczami solidarności postanowili zainicjować projekt oparty na utworach zespołu i pokazie multimedialnym archiwaliów, który pomoże w pielęgnowaniu pamięci o bohaterach tych jednych z najważniejszych wydarzeń w historii przemian polityczno-społecznych w naszym Kraju.

W ciągu 5 lat projekt rozwijał się i będzie ewoluował (wsparcie wielu instytucji – IPN, działaczy solidarności, mediów) dalej ponieważ każdy rok, każde nowe materiały- archiwalia sprawiają że przekaz spektaklu staje się co raz silniejszy i mocniej wpływa na odbiorców koncertów zespołu. Spektakl ten był już wykonywany w wielu miejscach Świata (np.USA, Kanada, Niemcy, Białoruś). Podczas koncertu w Grodnie w 2008 roku jego organizatorka Andżelika Borys została ukarana przez rząd Białoruski za jego zorganizowanie.

Utwór Road to Freedom pojawi się także na nowej płycie zespołu ( która powinna -w końcu – pojawić się jesienią tego roku) o przewrotnym tytule- „SHOW TIME”.

Tagi


Polecane