„Sweet Child O`Mine” Guns N` Roses plagiatem? Porównaj i oceń


2015.05.12

opublikował:

„Sweet Child O`Mine” Guns N` Roses plagiatem? Porównaj i oceń

Trzeba przyznać, że trochę zajęło doszukanie się podobieństw gunsowego hitu „Sweet Child O`Mine” do utworu wydanego w 1981 roku utworu „Unpublished Critics” formacji Australian Crawl. Z drugiej jednak strony słuchając obu nagrań trudno oprzeć się wrażeniu, że coś jest na rzeczy. Australian Crawl nie mieli tego znakomitego riffu otwierającego „Sweet Child O`Mine”, ale w momencie, w którym Gunsi wchodzą w zwrotkę, podobieństwo faktycznie jest. Na podobieństwa jako pierwszy zwrócił uwagę serwis MaxTV.com.au.

Dziennikarze doszukali się w utworze GN`R podobnej progresji akordów, zbieżności w prowadzeniu melodii oraz wykorzystania tego samego patentu na z przedłużaniem sylab w refrenie. „Unpublished Critics” znalazło się na płycie Australian Crawl „Sirocco”. Co ciekawe, za wydanie albumu w Stanach odpowiadała wytwórnia Geffen – ta sama, która wydawała płyty Gunsów.

Sprawa raczej nie trafi do sądu, ponieważ James Reyne, wokalista, gitarzysta i klawiszowiec nieistniejącej od 1986 roku formacji Australian Crawl przyznał, że już dawno dostrzegł te podobieństwa. Współautor „Unpublished Critics” wydaje się usatysfakcjonowany faktem współistnienia obu utworów.

Polecane

Share This