Tauron Festiwal Nowa Muzyka: Apparat na czele listy nowych gwiazd

Artysta wystąpi podczas koncertu otwarcia w katowickim NOSPR-ze.


2015.04.12

opublikował:

Tauron Festiwal Nowa Muzyka: Apparat na czele listy nowych gwiazd

Uwielbiany w Polsce Apparat wystąpi podczas koncertu otwarcia tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Specjalny występ odbędzie się w sali NOSPR w Katowicach. Ponad to, do składu piątkowego i sobotniego line-upu dołączają przedstawiciele alternatywnego hip-hopu z Ninja Tune – Dels i Kate Tempest, cudownie uspokajający duet Rhye oraz Błażej Król wraz z nowym albumem WIJ. Festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia w Katowicach.

Apparat

Apparat już nie raz grał w Katowicach. Niemiecki producent występował zarówno jako część Moderata jak i solo. Tym razem Sascha Ring skupi się na mniej klubowej odsłonie swojej twórczości – na ścieżkach dźwiękowych. Poza wydawaniem albumów solowych i płyt pod szyldem Moderat, Ring od dłuższego czasu komponuje muzykę do filmów i teatru. Zdarza się, że wydaje ją na płytach (Krieg und Frieden), zwykle jednak można jej posłuchać tylko w teatrze/kinie. Poza wspomnianą ścieżką dźwiękową do teatralnej odsłony Wojny i pokoju Tołstoja, Sascha skomponował ostatnio m.in. muzykę do filmów Cudowny młodzieniec Mario Martone, Ostatni gasi światło Petry Volpe  czy Equals Drake`a Doremusa.

Apparat zaczynał karierę w połowie lat 90. w Berlinie. Jego debiut – Multifunktionsebene ukazał się nakładem wytwórni Shitkatapult w 2001 roku. Później podpisał kontrakt z wytwórnią Bpitch Control i jego kariera ruszyła z kopyta. Na potrzeby trasy koncertowej z albumem Walls dokoptował sobie grupę muzyków, aby na żywo prezentować oryginalną mieszankę IDM, ambientu i post-rocka często ubranego w formę piosenek. Wraz z grupą Moderat przeskoczył kilka kolejnych szczebli kariery, ostatnio jednak mocno skupia się na twórczości solowej komponując muzykę do filmów i teatru, z którą pod koniec lata wyruszy w trasę koncertową. Jednocześnie wraz z kolegami z Modeselektor pracuje nad nowym albumem projektu Moderat.

Podobnie jak koncert zamknięcia z udziałem Jeffa Millsa, koncert otwarcia odbędzie się w sali NOSPR w Katowicach.

Dels

Dels zadebiutował w 2011 roku świetnym albumem GOB. Wydany nakładem Big Dada, hip-hopowej odnogi wytwórni Ninja Tune album, promowany był równie udanym singlem Shapeshift, któremu towarzyszył pamiętny teledysk z nieustannie przeobrażającym się raperem. Trzy lata później Dels powrócił, aby wraz ze swoim wschodnio londyńskim akcentem siać zamęt w alternatywnym hip-hopie. Na wydanej w 2014 roku płycie Petals Have Fallen prezentuje muzykę znacznie dojrzalszą i bardziej refleksyjną, plasującą go bliżej Ghostpoeta niż Scroobiusa Pipa. Wciąż jednak nie brakuje mu energii i szybkiego flow. 

Rhye

Rhye tworzą Michael Milosh – kanadyjski producent i wokalista oraz Robin Hannibal – duński wokalista. Wspólnie wydali w 2013 roku płytę Woman, na której łączą muzykę graną na żywych instrumentach z nowoczesnym soulem i charakterystycznymi wysokimi wokalami Robina, o których trudno powiedzieć czy są ciepłe czy raczej chłodne. Za sprawą oszczędnych aranżacji, smyczków i wspomnianego wokalu, ich muzyka działa trochę jak środki uspokajające, przyjemnie otumaniając i uspokajając. W sam raz na przerwę między potężnymi setami na scenie Red Bulla.

Kate Tempest

Kate Tempest to nowy nabytek wytwórni Big Dada. Kolejna po Speech Debelle rapująca dziewczyna, choć do swojej poprzedniczki zupełnie niepodobna. Nazywana jest żeńskim Scroobiusem Pipem i trudno się z tym porównaniem nie zgodzić. Podobnie jak brodaty Brytyjczyk, tak samo jak do hip-hopu blisko jej do poezji, a wśród inspiracji na równi stawia Wu-Tang Clan i Samuela Becketta. Zresztą dotychczas większe doświadczenie ma właśnie na polu poezji – jej autorski tomik nagrodzony został prestiżową nagrodą Teda Hughesa, a Tempest recytowała go na żywo z towarzyszeniem orkiestry. Do Katowic przyjedzie wraz ze swoim debiutanckim albumem – wydanym w ubiegłym roku Everybody Down.

Król

Za sprawą projektu UL/KR Król z hukiem wkroczył w świat polskiej alternatywy. Szybkie zakończenie działalności projektu nie przerwało kariery Króla, wręcz przeciwnie, nadało jej tempa. Po świetnie przyjętym solowym debiucie zatytułowanym Nielot pora na WIJ, owoc fascynacji Cocteau Twins i Adrianem Belew z King Crimson ale także Laurie Anderson i italo disco. Nowy album Króla ukaże się w kwietniu nakładem wytwórni Kayax. Będzie więc sporo czasu, aby zapoznać się z materiałem przed festiwalem.

X Festiwal Tauron Nowa Muzyka odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015 roku na terenie Nowej Siedziby Muzeum Śląskiego. Dotychczas ogłoszono występy następujących artystów artystów: Autechre, Doppereffekt, Objekt, Vessels, Ghostpoet, Portico, Fatima, The Juan McLean, Tyler, the Creator, Kwabs, Kiasmos CARBON CENTRAL: Palmovka, Sister Body, Ventolin (CZ), Amen Tma, Jacques Kustod, Urbanfailure (SK), Silf (SK/HU), Synus0006 (HU), oraz z Polski: GAAP KVLT, John Lake, Polly Týkk aka Karolina Karnacewicz, Krojc, Mikołaj Tkacz aka Wszystko, Rhythm Baboon, Souvenir de Tanger, Syny, Jeff Mills i NOSPR pod batutą Christophe Mangou – Light from the Outside World.

Polecane

Share This