To było grane: 12 grudnia

Dziś daty związane z Frankiem Sinatrą, The Darkness, Jamesem Bondem i Emade.


2012.12.12

opublikował:

To było grane: 12 grudnia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

12.12.1915 – Gdyby żył, powoli dobijałby setki. Frank Sinatra urodził się 97 lat temu w Hoboken w stanie New Jersey. W filmie „Be Cool” jest scena, w której Chili Palmer (John Travolta) dowiaduje się od życzliwych ludzi, że w branży muzycznej wszyscy są w mafii. I choć wydaje się to „trochę” naciągane, to w przypadku Franka Sinatry o mafijnych związkach mówiło się nie tylko w kuluarach. I choć jednemu z najwybitniejszych piosenkarzy w dziejach nigdy nie postawiono żadnego zarzutu, agenci FBI zgromadzili podobno pokaźną ilość materiałów obciążających Sinatrę.

12.12.1976 – Na początku XXI wieku The Darkness zrobili furorę przetaczając się przez listy przebojów w całej Europie. I kiedy na poważnie zaczęliśmy zadawać sobie pytanie czy ten glam rockowy potwór ma szansę połknąć podających się za gwiazdy rocka muzyków z kręgu indie, autodestrukcyjne zapędy muzyków doprowadziły do zawieszenia działalności w 2006 roku. Rok temu zespół wygrzebał się z odwyków i wrócił na scenę. The Darkness wystąpili na tegorocznym Przystanku Woodstock, latem wypuścili przyzwoitą płytę „Hot Cakes”, a w marcu 2013 roku wystąpią u nas ponownie (w stołecznym klubie Palladium). Tymczasem gitarzysta formacji Dan Hawkins kończy dzisiaj 36 lat.

12.12.1997 – W „Jutro nie umiera nigdy” James Bond (Pierce Brosnan) zwalcza Elliota Carvera (Jonathan Pryce), właściciela gazety „Tomorrow”, któremu marzy się manipulowanie całym światem. Wszystko przy muzyce Davida Arnolda, uzupełnione klasycznym bondowskim motywem opracowanym przez Moby’ego, a także piosenką tytułową („Tomorrow Never Dies”) wykonywaną przez Sheryl Crow. Uroczysta premiera filmu odbyła się dokładnie 15 lat temu.

12.12.2003 – Fisz, O.S.T.R., Sokół, – to tylko niektórzy goście, którzy pojawili się na „Albumie producenckim” Emade. Płyta trafiła do sklepów dziewięć lat temu, przynosząc dawkę elektronicznych eksperymentów i efektownego łączenia hip hopu z transowym graniem czy downtempo. Niestety, krążek jest już niedostępny w regularnej sprzedaży. Czasami pojawia się na portalach aukcyjnych, ale nie należy do tanich wydawnictw.


Polecane