To było grane: 16 września

Dziś rocznica wydarzeń związanych z T.Rex, Sugarhill Gang, L.U.C., Marcinem Wyrostkiem i B.B. Kingiem.


2012.09.16

opublikował:

To było grane: 16 września

Muzyka zna wiele przedwcześnie załamanych karier. Jedni odchodzą na własne życzenie, inni – jak Marc Bolan  – giną w wypadku zdarzeń losowych. Kto wie, jak piękną karierą mógłby się pochwalić lider T.Rex, gdyby nie feralny 16 września 1977 roku. Może nagrywałby wspólnie z królem bluesa – obchodzącym dziś 87 urodziny B.B. Kingiem. Niektórych rzeczy nie dowiemy się nigdy. W dzisiejszej muzycznej kartce z kalendarza kilka słów o L.U.C.-u i Marcinie Wyrostku, a także o wydarzeniu, które zrewolucjonizowało hip hop.16.09.1977
– Urodził się jako Mark Feld, był synem Simeona – pół Polaka i pół Rosjanina żydowskiego pochodzenia. Świat poznał go jednak jako Marca Bolana, twórcę i lidera grupy T.Rex (wcześniej Tyrannosaurus Rex). To właśnie z nimi Bolan stworzył takie przeboje jak „Get It On” czy kultowe „Children Of The Revolution”.  Marc uchodzi za ojca glam rocka, kto wie, jak rozwinęłaby się jego kariera gdyby nie tragiczna śmierć w wypadku samochodowym. Bolan zginął 16 września 1977 roku, zaledwie dwa tygodnie przed 30-tymi urodzinami. Poniżej największy hit T.Rex „Children Of The Revolution” z gościnnym udziałem Eltona Johna i Ringo Starra.

16.09.1979 – ważna data w historii hip hopu. Tego dnia bowiem ukazał się singiel The Sugarhill Gang pt. „Rapper`s Delight”. Niby za pierwsze tego typu wydawnictwo uchodzi „King Tim III (Personality Jock)” grupy Fatback Band, ale to właśnie piosenka The Sugarhill Gang stała się przełomem dla gatunku. Ogromna popularność singla, który dotarł do 36. pozycji amerykańskiej listy przebojów, przyczyniła się do spopularyzowania nowego gatunku. Co ciekawe, numer opiera się na motywie z piosenki Chic „Good Times”. Nowojorskiej grupie z pogranicza disco i funku pewnie nigdy nie przyszłoby do głowy, że przyczyni się do wielkiej muzycznej rewolucji.

16.09.2012 – Zielonogórzanin z urodzenia, wrocławianin z wyboru. W 2003 roku do spółki z Bartłomiejem Spasowskim założył Kanał Audytywny, w którym odważnie łączył hip hop z trip hopem, a nawet jazzem. Łączenie gatunków jest jego pasją także do dziś. Łukasz L.U.C. Rostkowski jest dziś kimś na kształt artysty multimedialnego, jego występy to bardziej performance niż tradycyjny koncert. L.U.C. kończy dziś 31 lat. Od premiery jego ostatniej płyty „Kostostumostów” minął już prawie rok. Znając potencjał i tempo pracy muzyka, nowego materiału możemy spodziewać się w ciągu najbliższych miesięcy.

16.09.2012 – Ma na swoim koncie dwie płyty, obie doczekały się statusu platynowych. Całkiem dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że jest akordeonistą. W 2009 roku wygrał drugą edycję programu „Mam talent” i właśnie wtedy otworzył się przed nim polski rynek muzyczny. Marcin Wyrostek urodził się 16 września 1981 roku w Jeleniej Górze. Na co dzień jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zakochał się w akordeonie dzięki muzyce bałkańskiej. W marcowym wywiadzie dla CGM nie tylko mówił o potencjale tego instrumentu, ale też zdradzał tajniki gry Arturowi Rawiczowi.

16.09.2012 – B.B. King (właściwie Riley B. King) ma już 87 lat. Jimi Hendrix wymieniał go jako jedną ze swoich największych inspiracji. Jimi nie żyje od 42 lat, tymczasem King cały czas nagrywa i koncertuje. Za ostatnią płytę – „One Kind Favor” z 2008 roku – dostał nagrodę Grammy i trudno posądzać amerykańską Recording Academy o kurtuazję. King po prostu wciąż genialnie potrafi grać korzennego, czarnego bluesa. Czuje go jak nikt inny, stąd nieformalny przydomek „King Of Blues”.Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane