To było grane: 20 kwietnia


2013.04.20

opublikował:

To było grane: 20 kwietnia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”. 

20.04.1967 – Byli koledzy z Dream Theater raczej nie złożą życzeń Mike’owi Portnoyowi. Perkusista kończy dzisiaj 46 lat. Kiedy kilka lat temu poprosił kolegów o przerwę, ci odpowiedzieli, że bardzo chętnie nagrają płytę i pojadą w trasę bez niego. Kiedy chciał wrócić, prawnicy Dream Theater pokazali mu drzwi. Muzycy grupy podobno nawet nie mieli ochoty rozmawiać z perkusistą. W zaistniałej sytuacji Portnoy musi cieszyć się dwoma projektami, w które jest zaangażowany obecnie – Adrenaline Mob i The Winery Dogs.

20.04.1992 – Wyjątkowy artyści zasługują na wyjątkowe pożegnanie. Do grona takich osób bez wątpienia należał Freddie Mercury. 21 lat temu odbył się koncert poświęcony wokaliście Queen. Impreza została podzielona na dwie części. Podczas pierwszej publiczność miała okazję podziwiać krótkie występy takich zespołów jak Guns N` Roses, Metallica czy Extreme. Drugą natomiast stanowiły piosenki wykonywane przez 3 żyjących muzyków Królowej, wspomaganych przez takie gwiazdy jak Robert Plant, George Michael, Elton John, David Bowie oraz wielu innych. Dochód z koncertu, który zgromadził na stadionie Wembley około 72 tysiące osób, został przeznaczony na walkę z AIDS.

20.04.1993 – Dokładnie 20 lat temu do sklepów trafił 11 studyjny album Aerosmith. Mowa oczywiście o płycie zatytułowanej „Get a Grip”. Wydawnictwo okazało się ogromnym sukcesem, sprzedając się w liczbie przekraczającej 20 milionów egzemplarzy, stając się tym samym najlepiej sprzedającym się studyjnym krążkiem grupy. Bez wątpienia wielki wpływ na tak imponujące wyniki miały hitowe single promujące longplay, zawierające takie przeboje jak „Cryin” czy „Crazy”.

20.04.1998 – Singiel „Teardrop” odniósł niewiarygodny jak na triphopowe standardy sukces i pomógł wywindować sprzedaż „Mezzanine”, trzeciego albumu w dyskografii Massive Attack. Płyta dotarła na szczyt zestawienia nie tylko na Wyspach, ale też m.in. w Australii i Irlandii. Sprzedaż albumu przekroczyła 5 milionów i nie zanosi się, by jakakolwiek inna płyta Massive Attack miała kiedyś ten wynik pobić.

20.04.2009 – Mimo iż z perspektywy czasu wydana 4 lata temu płyta Depeche Mode „Sounds Of The Universe” nie robi już tak wielkiego wrażenia, to w chwili premiery DM zdominowali nowym krążkiem listy bestsellerów na całym świecie. Po części jest to naturalnie zasługa gwiazdorskiego statusu grupy, ale nie zapominajmy, że dwunasty studyjny krążek formacji z Basildon promowały znakomite single – „Wrong” i „Peace”.


Polecane

Share This