To było grane: 22 lutego


2013.02.22

opublikował:

To było grane: 22 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

22.02.1968 – Trudno upatrywać w piosence „The Silent Sun”, pierwszym singlu w karierze Genesis, wyznacznika stylu grupy. Sami muzycy zresztą podkreślali, żeby nie postrzegać piosenki w ten sposób, ponieważ napisali ją wyłącznie po to, by zaimponować Jonathanowi Kingowi, producentowi ich pierwszej płyty „From Genesis to Revelation”. – Jonathan King uwielbiam The Beach Boys, więc żeby zrobić na nim wrażenie, napisaliśmy piosenkę w ich klimacie – przyznawał Peter Gabriel. Singiel trafił do sprzedaży dokładnie 45 lat temu.

22.02.1974 – W utworach urodzonego 39 lat temu Jamesa Blunta pojawia się sporo akcentów pacyfistycznych. Trudno się dziwić, wszak muzyk będąc oficerem brytyjskiej armii stacjonował w Kosowie, zetknął się więc z wojną w sposób bezpośredni. Ogromną popularność przyniósł artyście już pierwszy singiel „You’re Beautiful”. Utwór promował sprzedany w nakładzie ponad 5 mln egzemplarzy album „Back to Bedlam”.

22.02.1993 – Już wydany rok wcześniej „Creep” kazał zwrócić uwagę na Radiohead. Niemniej dopiero debiutancki krążek grupy, kończący dziś 20 lat „Pablo Honey” pokazał ogromny potencjał brytyjskiego kwintetu, będącego dziś jedną z najważniejszych grup na rockowej – i nie tylko – scenie. Mimo iż Radiohead nie uniknęli na swojej pierwszej płycie muzycznych mielizn, „Pablo Honey” do dziś pozostaje płytą, której warto poświęcić co najmniej kilka godzin swojego życia.

22.02.2012 – Wydana przed rokiem płyta „Roses” była pierwszym albumem The Cranberries od ponad dekady. Zespół w międzyczasie zdążył się rozejść, by ponownie zejść się po sześcioletniej przerwie. „Roses” wita słuchacza w miejscu, w którym zostawił go poprzedni krążek „Wake Up and Smell the Coffee”. Liderka grupy Dolores O’Riordan wyznawała w wywiadach, że po nagraniu dwóch solowych płyt poczuła potrzebę reaktywowania The Cranberries. – To właśnie w tej konfiguracji personalnej czuję się najlepiej jako artystka – deklarowała Dolores.


Polecane

Share This