To było grane: 22 stycznia

Dziś daty związane z Michałem Urbaniakiem, INXS, MGMT i Noviką.


2013.01.22

opublikował:

To było grane: 22 stycznia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

22.01.1943 – „Zakochałęm się sam w sobie. To zmiana największa, bo dotąd robiłem wszystko dla innych. Aby zadowolić mamę, żeby żona była szczęśliwa… To dla przyjaciół, tamto dla kolegów” – na tak szczere wyznanie w rozmowie z dziennikarką „Tylko dla dorosłych” pozwolił sobie przed kilkoma miesiącami kończący dziś 70 lat Michał Urbaniak. Muzyk zadebiutował niedawno na ekranach kin, występując w ciepło przyjętym filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego.

22.01.1946 – Zanim Malcolm McLaren objawił światu Sex Pistols, próbował sił prowadząc sprawy managerskie New York Dolls. McLaren przez lata łączył muzykę z projektowaniem i sprzedażą ubrań, jego współpracowniczką i towarzyszką życia była kultowa Vivienne Westwood. Jego współpraca z Sex Pistols była tak samo burzliwa, jak i kariera grupy. Po jej zakończeniu McLaren w wyniku procesu sądowego musiał zrzec się praw do nazwy „Sex Pistols”. Malcolm McLaren zmarł w kwietniu 2010 roku, przegrywając kilkuletnią walkę z nowotworem.

22.01.1960 – Urodzony 52 lata temu Michael Hutchence był jednym z założycieli INXS. Dla wielu grupa skończyła się wraz z tajemniczą śmiercią frontmana w 1997 roku, choć oficjalnie INXS rozpadli się dopiero w 2012. Ciało Hutchence`a znaleziono w hotelu podczas podczas jednej z tras koncertowych INXS. Przyczyn śmierci do dziś nie wyjaśniono, wiadomo jedynie, że muzyk cierpiał na depresję związaną m.in. ze szczuciem go przez dziennikarzy poszukujących taniej sensacji. Tych z kolei słynący z romansów z gwiazdami Hutchence przez lata dostarczał niemal hurtowo.

22.01.2008 – 5 lat temu do rąk fanów MGMT trafił krążek „Oracular Spectacular”. Wcześniej, w październiku 2007, album udostępniono w formie cyfrowej. Krążek zawierający hity „Kids” oraz „Electric Feel” z miejsca stał się hitem, skupiając na sobie uwagę ogromnej rzeszy alternatywnego audytorium. Płyta fascynowała bogactwem brzmień i nastrojów, zawierając pełen wachlarz dźwięków od disco po nastrojowy folk. Druga płyta duetu niestety nie dorównała debiutowi MGMT. Może za sprawą trzeciego, zapowiadanego na ten rok albumu, grupa wróci do wysokiej formy.

22.01.2010 – Pod koniec ubiegłego roku Novika za pośrednictwem swojego profilu na facebooku zapowiedziała, że w 2013 ukaże się jej nowa płyta. Tymczasem dziś mijają dokładnie trzy lata od chwili, kiedy do sklepów trafił album „Lovefinder”, promowany bardzo dobrym utworem tytułowym i równie udanym „Miss Mood”. Wkrótce po wydaniu materiału Novika zaprosiła kilkoro znajomych do pracy nad remiksami zamieszczonych na krążku piosenek. Efektem ich pracy był wydany w czerwcu 2011 roku album „Mixfinder”.


Polecane