To było grane: 24 września


2012.09.24

opublikował:

To było grane: 24 września

24.09.1969 – To ważna data dla rocka i muzyki klasycznej. Właśnie tego dnia odbyło się premierowe wykonanie kompozycji niedawno zmarłego Jona Lorda „Concerto For The Group And Orchestra”. W tamtych czasach przedsięwzięcie z udziałem Deep Purple oraz Królewskich Filharmoników pod batutą Malcolma Arnolda było prawdziwym novum. Utwór składał się z trzech części, w czasie których zespół oraz orkiestra stopniowo przeistaczali się z antagonistów w monolit. Występ, który miał miejsce w słynnej Royal Albert Hall doczekał się płyty koncertowej z jego zapisem, a 30 lat później Deep Purple, w celu uczczenia tego ważnego wydarzenia, ruszyło w trasę, podczas której wraz z filharmonikami (którzy tym razem, w przeciwieństwie do muzyków grających z grupą w 1969, podeszli do przedsięwzięcia z dużym entuzjazmem) ponownie zaprezentowali „Concerto…”. Warto wspomnieć, że tournee dotarło również do Polski.

24.09.1988 – Ascetyczny podkład, łatwo wpadająca w ucho melodia oraz pozytywne przesłanie to elementy, które charakteryzują wydany w 1988 roku singiel Bobby`ego McFerrina „Don`t Worry, Be Happy”. 24 września 1988 roku piosenka stała się pierwszym utworem a capella, który zawędrował na pierwsze miejsce listy przebojów. Nie była to byle jaka lista, ale lista Billboardu. Kompozycja była wykorzystywana m.in. w niezliczonej liczbie filmów i seriali, co zapewniło jej ważne miejsce w historii popkultury. W klipie promującym piosenkę wystąpił natomiast Robin Williams.

24.09.1990 – Dokładnie 22 lata temu świat poznał płytę „The Razor`s Edge” AC/DC. Album zebrał bardzo pochlebne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności, co pozwoliło wrócić australijskiej legendzie rocka na szczyt, z którego mogła się lekko obsunąć po kilku mniej udanych wydawnictwach z lat osiemdziesiątych. „The Razor`s Edge” sprzedała się na całym świecie w liczbie około 12 milionów sztuk, a utwory takie jak „Thunderstruck” do dziś mają stałe miejsce w koncertowym repertuarze zespołu.

24.09.1991 – Krążek, który przez wielu uznawany jest za najważniejszy w latach dziewięćdziesiątych. „Nevermind” Nirvany pociągnęło za sobą szaleństwo na punkcie grunge`owych grup z Seattle, stając się jednocześnie gwoździem do trumny dla zespołów, które szczyt popularności osiągnęły w osiemdziesiątych. Album wyprodukowany przez Butcha Viga ukazał się 24 września 1991 roku. „Smells Like Teen Spirit”, „Come As You Are” i kilka innych nieśmiertelnych numerów pozwoliło „Nevermind” zrzucić z pierwszego miejsca listy Billboardu „Dangerous” Michaela Jacksona”. Do dziś sprzedano ponad 30 mln kopii drugiego albumu Nirvany. Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This