To było grane: 26 października


2012.10.26

opublikował:

To było grane: 26 października

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

26.10.1951 – Jest autentyczną ikoną funku. Współpracował z największymi – Jamesem Brownem i Georgem Clintonem. Sam zresztą przez lata dorobił się statusu jednego z największych w tej branży. Od lat raczy fanów mistrzowskimi zdjęciami na Facebooku, prezentującymi bogatą kolekcję gitar, okularów, nakryć głowy i generalnie strojów scenicznych, a także uśmiechem, który zdaniem niektórych potrafi leczyć raka. 61 lat kończy dziś niesamowity Bootsy Collins. Mimo wielu lat eksperymentowania z narkotykami Bootsy wciąż żyje, istnieje więc pewne prawdopodobieństwo, że jest nieśmiertelny.

26.10.1965 – 47 lat temu królowa Elżbieta II zaprosiła do siebie muzyków The Beatles, by napić się z nimi herbaty i przy okazji wręczyć Ordery Imperium Brytyjskiego. Ci jednak tak się przejęli, że przed audiencją u królowej rozładowywali napięcie marihuaną w jednej z łazienek Pałacu Buckingham. Wiele osób uhonorowanych tym odznaczeniem w przeszłości oburzyło się na wiadomość, że grupa źle uczesanych małolatów odbierze podobne ordery. John Lennon odpowiedział im jednak, że część z nich otrzymała medale za zabijanie ludzi, więc może lepiej, żeby się nie odzywali. O samej Elżbiecie II Lennon powiedział natomiast, że na żywo wygląda dużo ładniej niż na zdjęciach.

26.10.1984 – 19-letni John McCollum zginął 28 lat temu po tym, jak strzelił do siebie z pistoletu. Dzień wcześniej słuchał Ozzy’ego Osbourne’a, więc rodzice zdecydowali się obciążyć winą za samobójczą śmierć chłopaka właśnie Księcia Ciemności. Rok po koszmarnym zdarzeniu wnieśli przeciwko Ozzy’emu i jego ówczesnemu wydawcy – firmie CBS Records – pozew, w którym próbowali udowodnić, że umieszczona na płycie „Blizzard Of Ozz” piosenka „Suicide Solution” nakłoniła ich syna do samobójstwa. Sąd oczywiście powództwo odrzucił, a Ozzy do dziś wykonuje „Suicide Solution” na koncertach. Cała sprawa odcisnęła na nim jednak piętno, o czym przeczytacie w autobiografii Osbourne’a zatytułowanej „Ja, Ozzy”.

26.10.1996 – Wydana 16 lat temu płyta „Światło” była początkiem „dorosłej” kariery Natalii Kukulskiej. Wcześniej – jako dziesięciolatka – nagrała płytę pod tytułem „Natalia”, a rok później „Bajki Natalki”. „Światło” promowały „Piosenka światłoczuła” i „Dłoń”. W prace nad płytą zaangażowany był ojciec artystki Jarosław Kukulski, a także kilkoro znakomitych polskich muzyków, jak choćby Ryszard Sygitowicz, Marcin Żabiełowicz czy Wojtek Pilichowski.

26.10.2007 – W 2007 i 2008 roku świat należał do Feela. Kolejne single z debiutanckiej płyty z miejsca stawały się przebojami, zespół szturmem zdobył listę OLiS i okupował jej szczyt przez drubo ponad 20 tygodni. Album katowickiej formacji sprzedał się w nakładzie przekraczającym 200 tysięcy egzemplarzy, zapewniając zespołowi diamentową płytę. W XXI wieku podobnym sukcesem mogli pochwalić się wyłącznie muzycy Ich Troje. Płyta zadebiutowała w sklepach 26 października 2007 roku. Rok później do sklepów trafiła reedycja wzbogacona o piosenkę „Pokonaj siebie” nagraną z Iwoną Węgrowską.


Polecane

Share This