To było grane: 29 października


2012.10.29

opublikował:

To było grane: 29 października

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

29.10.1970 – Jego przedwczesna śmierć była szokiem nie tylko dla świata metalu. Dał się poznać przede wszystkim jako bębniarz Vadera, ale jego grę można było usłyszeć też w nagraniach Huntera, Sweet Noise, Dies Irae czy Christ Agony. Krzysztof Raczkowski  znany jako Docent bądź Doc zmarł w 2005 roku z powodu niewydolności serca. Muzyk powinien obchodzić dziś 42 urodziny. Jego pierwszym i jedynym nauczycielem był szkolny instruktor od zajęć pozalekcyjnych. Trudno tu jednak mówić o prawdziwej nauce, ponieważ perkusista nie może się zbyt dużo nauczyć od… skrzypka.

29.10.1996 – Film Buza Luhrmanna (reżysera m.in. „Moulin Rouge!”) „Romeo Juliet” zaskakiwał nie tylko specyficznym podejściem do sztuki Shakespeare, ale też bardzo solidną ścieżką dźwiękową, która trafiła na sklepowe półki 29 października 1996 roku. W rozpisce znaleźli się m.in. The Cardigans, Radiohead czy Garbage. Ci ostatni przyjeżdżają w listopadzie na koncert do krakowskiego klubu Kwadrat. To już druga wizyta Garbage w Polsce w tym roku. Zespół był jedną z gwiazd tegorocznego Orange Warsaw Festival.  Sam film wszedł do kin 1 listopada.

29.10.2001 – Na piątej płycie O.N.A. brzmiało bardzo industrialnie i metalowo. Tytuł „Mrok” idealnie pasował do ponurego nastroju ostatniej płyty grupy. Naszpikowany elektroniką krążek przez wielu został okrzyknięty szczytowym osiągnięciem O.N.A.. W pewnym momencie mówiło się nawet o podjęciu prób wypromowania zespołu w Europie, ten jednak zrobił wszystkim psikusa i rozpadł się w 2003 roku. Oficjalną przyczyną były różnice artystyczne, ale w kuluarach mówiło się, że napięta atmosfera doprowadziła do zaniku jakichkolwiek kontaktów pomiędzy Grzegorzem Skawińskim a Agnieszką Chylińską.

29.10.2001 – W grudniu 2011 roku No Doubt wydali krążek „Rock Steady”, po czym zniknęli ze sceny na 10 lat. Zanim jednak płyta trafiła do sklepów, zameldował się w nich singiel „Hey Baby”, który w 2002 roku przyniósł zespołowi Grammy. Bazujący na dancehallu numer pokazuje imprezową naturę No Doubt, która jeszcze kilka lat temu byłaby nie do pomyślenia. Tekst zawiera wynurzenia dotyczące imprez odbywających się po koncertach promujących wcześniejszą płytę kwartetu „Return Of Saturn”.


Polecane

Share This