To było grane: 7 kwietnia


2013.04.07

opublikował:

To było grane: 7 kwietnia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”. 

7.04.1915 – Tego dnia urodziła się Billie Holiday. Jedna z największych wokalistek jazzowych w historii miała ciężkie dzieciństwo (m.in. gwałt w wieku 10 lat oraz pobyt w poprawczaku, z którego zresztą uciekła). W 1933 roku została dostrzeżona przez legendarnego producenta Johna Hammonda, który pomógł jej w zarejestrowaniu pierwszych utworów. W 1943 roku zdobyła tytuł „wokalistki roku” w ankiecie przeprowadzonej przez magazyn „Esquire”, a 2000 roku została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame. Billie Holiday zmarła 17 lipca 1959 roku z powodu marskości wątroby, która była efektem nadużywania alkoholu i narkotyków.

7.04.1981 – Jeśli Czerwone Gitary miały być polską odpowiedzią na The Beatles, to jemu z pewnością przypadał tytuł rodzimego odpowiednika Johna Lennona. Oprócz występów z tą grupą Krzysztof Klenczon grał też w Niebiesko-Czarnych, grupie Pięciolinie oraz zespole Trzy Korony, którego liderem był w latach 1970-1972. W 1973 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmował się przeróżnych prac, przeplatając to okazjonalnymi występami. 27 lutego 1981 roku, w czasie powrotu z charytatywnego koncertu w chicagowskim klubie Milford uległ wypadkowi samochodowemu. Zmarł po nieco ponad miesiącu, dokładnie 32 lata temu.

7.04.2003 – Dokładnie przed 10 laty miała miejsce premiera singla „Go with the Flow” grupy Queens of the Stone Age. Piosenka promowała wydany prawie rok wcześniej album zatytułowany „Songs for the Deaf”. Utwór został zilustrowany interesującym teledyskiem, który został nagrodzony na gali MTV Video Music Awards, w kategorii „najlepsze efekty specjalne”. „Go with the Flow” jest również chętnie wykorzystywany w grach video, takich jak „Motorstorm: Arctic Edge”, „Gran Turismo 4” czy też „Rock Band”


Polecane

Share This