To było grane: 8 stycznia

Dziś daty związane z Elvisem Presleyem, The Doors i Perfectem.


2013.01.08

opublikował:

To było grane: 8 stycznia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

08.01.1935 – Elvis żyje i ma się dobrze. Kończy dziś 78 lat, ale na pewno wciąż trzyma formę i szykuje się do historycznego come backu. Oficjalne dane mówią, że Elvis Aaron Presley zmarł w 1977 roku i że w ostatnim okresie życia nie był w najlepszej formie. Fani wiedzą jednak swoje, a my wolimy trzymać ich stronę. W latach pięćdziesiątych nie miał sobie równych, w kolejnych dekadach było coraz gorzej. Niemniej król rock’n’ rolla zostawił po sobie ogromną ilość znakomitych piosenek i filmów.

08.01.1946 – Pod utworami The Doors zawsze podpisywali się wszyscy muzycy, wyróżniano jedynie autora tekstu każdego utworu. Najczęściej był nim oczywiście Jim Morrison, ale np. słowa „Light My Fire” są w przeważającej części efektem natchnienia Robby’ego Kriegera. Sama kompozycja powstała zresztą na bazie starej, niedokończonej piosenki gitarzysty The Doors. Krieger – plasujący się na 91 miejscu w zestawieniu najlepszych gitarzystów w historii przygotowanym przez „Rolling Stone” – obchodzi dziś 67 urodziny.

08.01.1994 – 19 lat temu odbył się pierwszy po reaktywacji koncert obecnego wcielenia Perfectu. Na scenie katowickiego Spodka pojawili się Grzegorz Markowski, Piotr Szkudelski (obaj występują w grupie do dziś), a także Ryszard Sygitowicz, Andrzej Urny oraz nieżyjący już Andrzej Nowicki. Zapis występu trafił na płytę „Katowice Spodek Live ‘94”, a zespół zachęcony ciepłym przyjęciem zdecydował się kontynuować karierę.


Polecane