U.K. w Krakowie


2012.03.31

opublikował:

U.K. w Krakowie

Zespół U.K. powstał w połowie lat 70. z inicjatywy Johna Wettona (wokal, bas) i Billa Bruforda (perkusja), po zawieszeniu działalności przez grupę King Crimson, z którą obaj muzycy byli związani. Wetton zaprosił do współpracy Eddiego Jobsona (inst.. klawiszowe, skrzypce), którego poznał podczas współpracy z formacją Roxy Music, Bruford zaś zwerbował Allana Holdswortha (gitara), który zagrał wcześniej gościnnie na jego debiutanckiej solowej płycie. Jako kwartet, U.K. nagrał tylko jeden album zatytułowany po prostu „U.K”, po czym, po odejściu z zespołu Bruforda i Holdswortha oraz dołączeniu do składu Terry`ego Bozzio (perkusja) zespół przekształcił się w trio i wydał drugą płytę, „Danger Money”. Rok później, w marcu 1980 roku, w wyniku różnic poglądów dotyczących stylu przyszłych nagrań, U.K. przestał istnieć.

Po ponad 20 latach, między 1995, a 1998 rokiem, Jobson i Wetton wznowili współpracę i pojawiła się szansa na nową płytę zatytułowaną „Legacy”, jednak ostatecznie do sfinalizowania projektu nie doszło.

10 lat później, w październiku 2007 roku Jobson ogłosił powstanie nowego zespołu – UKZ, w którego składzie znaleźli się Aaron Lippert (śpiew), Trey Gunn (gitara, bas, Stick) i Marco Minnemann (perkusja). W marcu 2009 roku UKZ wydał EPkę zatytułowaną „Radiation”.

Wreszcie pod koniec 2009 roku z inicjatywy Eddiego Jobsona doszło do pierwszych po 30-letniej przerwie koncertów, podczas których Jobson i Wetton pojawili się obok siebie na scenie!  Co więcej, koncerty te odbyły się w Polsce! Podczas trzech wieczorów w Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy zespół w składzie: Jobson, Wetton, Tony Levin, Marko Minnemann i Greg Howe zaczarował publiczność utworami z dorobku UK , oraz m.in. King Crimson.

W 2012 roku Eddie Jobson ponownie doprowadził do reaktywacji zespołu i zorganizowania trasy koncertowej pod hasłem „U.K. 2012 Night After Night”. Zespół w Europie pojawi się w składzie: Eddie Jobson (viol, keyb), John Wetton (bass, voc), Alex Machacek (guitar) i Gary Husband (drums).

Eddie Jobson  – klawiszowiec i skrzypek, a także kompozytor, aranżer, autor tekstów, realizator i producent nagrań. Swoją karierę rozpoczął jako siedemnastolatek i występował między innymi w Roxy Music, grupie Franka Zappy, Curved Air, U.K. i Jethro Tull. W latach 80. nagrał dwie solowe płyty, „Zinc – The Green Album” i „Theme Of Secrets”.

John Wetton  – gitarzysta basowy, gitarzysta i wokalista. Współpracował między innymi z zespołami King Crimson, Uriah Heep, Wishbone Ash czy U.K., a także jako muzyk sesyjny z Brianem Eno, Bryanem Ferrym i Philem Manzanerą. Nagrał też wiele albumów solowych. Światową sławę zyskał w 1982 roku z zespołem Asia po wydaniu debiutanckiej płyty zespołu zatytułowanej „Asia”.

Alex Machacek – jazzowy gitarzysta i kompozytor pochodzenia austriackiego. Zafascynowany twórczością Joe Passa, Allana Holdswortha i Franka Zappy. Nagrał kilka albumów solowych. Współpracował z Terrym Bozzio, Eddie Jobsonem i Treyem Gunnem w UKZ, a ostatnio z Planet X i Virgil Donati Band.

Gary Husband – jazzowy perkusista i pianista mający na swoim koncie współpracę z całą śmietanką muzyków rockowych, bluesowych i jazzowych. Jego nazwisko pojawiło się na okładkach płyt m.in.: Johna McLaughlina, Jacka Bruce`a, Robina Trowera, Allan Holdsworth Trio, Mike`a Sterna, Billy Cobhama, Jeffa Becka, Gary Moore`a, Level 42, Andy Summersa, Mike & The Mechanics , Jimmy`ego Naila, Chrisa Squire`a, Ala Jarreau i wielu wielu innych. Wydał kilka albumów solowych.

U.K.

2012

„Night After Night”

30.05.2012

Kraków – Klub „Studio”

godz. 20.00

Tagi


Polecane

Share This