Vespa zapowiada nową płytę


2010.02.02

opublikował:

Vespa zapowiada nową płytę

Grupa po głośnym powrocie z wydawniczego niebytu w 2007 roku (płyta „Potwór”) stała się ważnym elementem polskiej sceny alternatywnej. Muzycznie Vespa konsekwentnie pracuje nad swoim stylem – jamajskie rytmy ska i rocksteady podlewają swingowym sosem i okraszają mocno ironicznymi tekstami. Natomiast koncerty i wizerunek zespołu to krzywe i bezlitosne zwierciadło, w którym ujrzeć można odbicie szołbiznesu, mediów, w końcu samych słuchaczy.

Nowa płyta „Osy” to 12 piosenek o miłości, tańcu, seksie, alkoholu, pieniądzach, zdradzie, nienawiści i morderstwie. Wszystko, co chciałbyś usłyszeć, ale boisz się o to zapytać. „Starsi grubsi bogatsi” to album na wskroś popkulturowy – począwszy od telewizyjnego intro („Czołówka” z gościnnym udziałem lektora Stanisława Heropolitańskiego), poprzez bałwochwalcze „Vespa pany”, pościelowe „Powiem ci” i „Law mi forewer”, jump-up-bluesowy hit „To tyle dziś kosztuje”, rozretrowiony „Miś chce iść” aż do ciemnej strony opowieści o starszych, grubszych, bogatszych: agresywnego, skinhead reggae’owego „Zejdź mi z oczu”, ukłonu dla mistrza horroru, Stephena Kinga, „Christine” i wreszcie „Pi bip” – mrocznego, swingowego studium zdrady z telefonią komórkową w roli głównej. A na deser szydercza „Tyłówka”, dedykowana polskiemu rynkowi płytowemu, z łacińskim majstersztykiem w wykonaniu szczecińskiego rapera, Winiego.

Vespa sięga do rejonów muzycznych wcześniej przez nią nie penetrowanych: na płycie pojawiają się echa northern soulu, mrocznego rock`n`rolla a nawet bluesa. Wspólnym mianownikiem dla większości piosenek jest pierwszoplanowy głos Alicji, nowością są dwa utwory zaśpiewane przez Porka – trębacza Vespy. Gościnnie na płycie występuje puzonista Kultu i Buldoga, Jarosław Ważny. Tradycyjnie już zespół sięgnął po jamajskie klasyki, które zyskały polskie wersje językowe: „Get up Edina” Desmonda Dekkera i „Love me forever” The Mighty Vikings. 

Towarzyszącą płycie książeczkę wypełniają fotosy z nigdy nie zrealizowanego filmu „Starsi grubsi bogatsi”. Muzycy wcielają się w czarne charaktery: barona narkotykowego, perwersyjnego arystokratę, zepsutego miliardera, morderczą wdowę, cynicznego łotra i krwawego generała.

Wydawcą  albumu  jest  prowadzona przez członków grupy oficyna Showbiz  Monstaz  Records.

Utwory:

1. czołówka

2. vespa pany

3. powiem ci

4. tańcz!

5. law mi forewer (the mighty vikings` `love me forever`)

6. to tyle dziś kosztuje

7. wstawaj dziewczyno (desmond dekker`s „get up edina”)

8. miś chce iść

9. zejdź mi z oczu

10. porek II: powrót toksycznych mutantów

11. christine

12. pi bip

13. morze gorzały, morze słów

14. tyłówka

Premiera: 1 marca 2010

Tagi


Polecane

Share This