Yann Tiersen dziś w Krakowie i jutro w Warszawie


2009.11.29

opublikował:

Yann Tiersen dziś w Krakowie i jutro w Warszawie

Yann Tiersen – po dwóch latach przerwy zagra z własnym zespołem w Warszawie i Krakowie.Po tych koncertach, juz nie usłyszymy Yanna Tiersena na żywo co najmniej do 2011 roku!

Na jesieni artysta zagra ostatnie koncerty przed nagrywaniem nowej płyty – podczas koncertów w Warszawie i Krakowie będzie okazja by usłyszeć najnowsze utwory skomponowane przez Tiersena.

BIO artysty:

Yann Tiersen, francuski kompozytor, któremu sławę przyniósł film „Amelia”, do którego skomponował muzykę.

Już od najmłodszych lat Tiersen wykazywał duże zdolności muzyczne. Jeszcze jako dziecko grał na fortepianie oraz skrzypcach, potem uczył się w konserwatorium muzycznym m.in. dyrygentury.

W 1995 roku Tiersen wydał swoją pierwszą płytę, „La Valse Des Monstres”, zawierającą utwory zainspirowane filmem i przedstawieniem teatralnym. Potem ukazał się drugi album, „Rue Des Cascades”, uważany za najważniejszy w dorobku artysty. Znajduje się na nim wszystko, co charakteryzuje styl Tiersena – akordeonowe walce, pełne refleksji, krótkie utwory fortepianowe, popisy na skrzypcach oraz gama różnorodnych instrumentów. Obydwie płyty wydane były w ilości 1000 egzemplarzy, dopiero później reedytowane. Niestety mimo tak dobrych płyt, Tiersen początkowo pozostał niezauważony przez krytyków.

Na francuskiej scenie muzycznej zasłynął dopiero trzecią płytą, „Le Phare”, wydaną w 1998. Część z utworów zostało wykorzystanych również do ścieżki dźwiękowej do filmu „Amelia”. Sukces płyty „Le Phare” przyczynił się do wznowienia sprzedaży poprzednich dwóch płyt oraz możliwości wykorzystania jego twórczości w takich filmach jak „Wyśnione życie aniołów” oraz „Alice i Martin”.

W 1999 roku wydał kolejną płytę – „Tout est Calme”, na którą wszystkie utwory zostały nagrane wraz z zespołem The Married Monk i są próbą udania się w stronę rocka. Tiersen ruszył przy tym w długą trasę koncertową po całym świecie. 10 kwietnia 2001 roku ukazała się jego kolejna płyta „L`Absente”, kompletna, doskonała, perfekcyjna, uważana przez samego Tiersena za swoje najważniejsze osiągnięcie. Niewątpliwie „L`Absente” okazał się być świetnym albumem, bo wydawał się być kompilacją i połączeniem wszystkich najlepszych cech muzyki Tiersena z doświadczeniem jakiego nabrał przy nagrywaniu poprzednich płyt.

Ukoronowaniem jego osiągnięć był ogólnoświatowy sukces filmu „Amelia”. Płyta „Le Fabuleux Destin d`Amélie Poulain” jest kompilacją wcześniejszych kawałków oraz tych, skomponowanych specjalnie do filmu. Ścieżka dźwiękowa do „Amelii” rozeszła się w ilości przekraczającej 750 tys. kopii w samej Francji oraz ponad 250 tys. egzemplarzy poza jej granicami. Także wtedy Tiersen zawitał po raz pierwszy do Polski, miało to miejsce w 2002 roku podczas jego światowej trasy. Tiersen jest też twórcą muzyki do innego znanego filmu – „Good bye, Lenin!” z roku 2003.

W 2005 ukazała się kolejna płyta, „Les Retrouvailles”, uzupełniona wydaniem w wersji DVD. Ostatnia płytą Yanna Tiersena jest „On tour” z roku 2006, na którą składają się kawałki z jego wcześniejszych albumów.

Yann Tiersen jest niezmiennie ciepło przyjmowany przez widzów jak i krytyków. Jego muzyka jest wyjątkowym połączeniem brzmień wielu instrumentów oraz niezwykłej wrażliwości kompozytora. Z pewnością zachwyca swoją magią.

29 listopada 2009 – Kraków, Klub Studio

30 listopada 2009 – Warszawa, Klub StodołaWejście do klubu od godziny 19:00.

Ceny biletów: w przedsprzedaży 75 zł, w dniu koncertu 85 zł.

Polecane

Share This